Hlavní obsah

Putin se na schůzce v Soči shodl s Merkelovou na mírovém řešení krize na Ukrajině

Putin se sešel s Merkelovou, hledali řešení situace na Ukrajině i v Sýrii. (Video: Lukáš Marek, ČTK)

 

Reklama

2. 5. 2017 18:22

Ruský prezident Vladimir Putin našel shodu s německou kancléřkou ohledně krize na Ukrajině. Situace podle něj musí být vyřešena mírovou cestou, a to splněním podmínek mírových dohod z Minsku všemi stranami konfliktu.

Článek

Angela Merkelová považuje za klíčový bod pro mír na Ukrajině udržení klidu zbraní. „Pro mě je cílem dosáhnout takového bodu v zavádění dohod z Minsku, ve kterém budeme moci uvolnit sankce Evropské unie proti Rusku," prohlásila Merkelová. Vladimir Putin dodal, že nedávná smrt pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSBE) na Ukrajině znamenala pro mírové úsilí značnou újmu.

Oba státníci hovořili i o situaci v Sýrii, která podle nich musí být rovněž vyřešena diplomatickou cestou. Putin poznamenal, že se s Merkelovou shodl na nutnosti vést mírové rozhovory aktivnějším způsobem. Ruský prezident se rovněž vyjádřil k dubnovému chemickému útoku na syrské město Chán Šajchún, ze kterého Západ viní režim syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva, která je Asadovým spojencem, závěry západních států odmítla.

Putin použití chemického arzenálu opět odsoudil, zároveň ale vyzval k důkladnému prošetření incidentu a následnému potrestání viníků. Dodal, že trest nesmí přijít dříve, než bude důkladně známo, kdo odpovědnost za útok nese.

Tématem rozhovorů byly také stav právního státu a otázka lidských práv v Rusku. Merkelová novinářům řekla, že Putina požádala, aby se zasadil o práva homosexuálů v autonomním Čečensku. V dubnu opoziční list Novaja gazeta informoval o pronásledování a mučení gayů tamní policií. Putin dodal, že s Merkelovou probíral dubnové zásahy proti protivládním demonstrantům, postup policie byl podle něj v souladu se zákonem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované