Hlavní obsah

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří v Sýrii. Syrská armáda přesto Ghútu bombarduje dál

Pro schválení rezoluce hlasovalo všech patnáct členských států Rady bezpečnosti. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

25. 2. 2018 10:11

Hlasování proběhlo s několikadenním zpožděním. Jednání komplikovalo Rusko, které v původním textu rezoluce prosadilo i některé pozměňovací návrhy.

Článek

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci požadující příměří v Sýrii. Začít má bezodkladně a trvat má nejméně třicet dní. Cílem rezoluce je umožnit humanitární pomoc pro civilisty a evakuaci zraněných a nemocných z obléhaných oblastí. Hlasovalo pro ni všech patnáct členů Rady bezpečnosti.

Syrská armáda ale i v sobotu bombardovala oblast východní Ghúty a Damašku, kde podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zaznamenali její pozorovatelé nálety i několik minut po hlasování.

Přitom právě nouzová situace ve východní Ghútě, kterou ovládají povstalci, byla impulzem k nynější rezoluci o příměří. Jen v minulém týdnu tam podle SOHR zemřelo na pět set civilistů, více než pětina z nich byly děti. V obležení vládních jednotek tam žije až 400 tisíc lidí.

Ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja podle agentury Reuters řekl, že dosáhnout okamžitého příměří v Sýrii nelze, jestliže mezi znepřátelenými stranami nebudou uzavřeny „konkrétní dohody”. Spojené státy však chtějí příměří okamžitě.

Americká velvyslankyně Nikki Haleyová pokárala Moskvu za to, že podle ní rozhodnutí OSN zdržovala. Zároveň vyjádřila obavy, zda bude příměří respektovat syrská vláda.

Sobotní hlasování Rady bezpečnosti začalo s více než dvouhodinovým zpožděním, tento týden už přitom bylo několikrát odloženo. Jednání komplikovalo Rusko, které má v Radě bezpečnosti jako její stálý člen právo veta. Na žádost Ruska byla v původním návrhu, který byl za dva týdny jednání několikrát změněn, upravena formulace ohledně skupin, jichž se příměří netýká.

Příměří se nevztahuje na operace proti radikálům z organizace Islámský stát ani teroristické sítě Al-Káida. Na žádost Ruska byla podle agentury AFP formulace doplněna i o „další osoby a hnutí s nimi spojené, stejně jako další teroristické skupiny určené Radou bezpečnosti“. Za teroristické skupiny ale považuje syrská a ruská vláda i některé povstalce, které podporuje západní koalice.

Původní text rezoluce navrhli před dvěma týdny státy Švédsko a Kuvajt. Reagovali tak na vyhrocenou situaci ve východní Ghútě i na intenzivní bombardování provincie Idlib syrskou armádou. I tuto provincii v současnosti ovládají povstalci.

Švédský zástupce při OSN Olof Skoog dnes připomněl, že útoky na civilisty v Sýrii jsou v posledních týdnech nejhorší za sedm let trvání tamní občanské války.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované