Hlavní obsah

Rada pro lidská práva odsoudila Izrael za zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy. Česko bylo proti

Česká republika hlasovala proti dokumentu odsuzujícímu Izrael za zabíjení Palestinců.Video: Valérie Dvořáková , AP, Reuters

 

Reklama

22. 3. 2019 17:56

Podle Rady OSN pro lidská práva se izraelští vojáci zřejmě dopustili válečných zločinů a zločinů proti lidskosti vůči civilistům z palestinského Pásma Gazy. Vyšetřování OSN ukázalo, že Izraelci minulý rok zabili 189 Palestinců a dalších 6100 zranili.

Článek

Rada OSN pro lidská práva v pátek schválila rezoluci odsuzující Izrael za „záměrné používání smrtících prostředků a nepřiměřené síly“ proti protestům civilistů z palestinského Pásma Gazy. Usnesení je založené na vyšetřování OSN, podle nějž Izraelci loni při protestech zabili 189 Palestinců a spáchali při tom zřejmě válečné zločiny. Izraelská zástupkyně hlasování označila za další důkaz nespravedlivého posuzování Izraele, palestinský zástupce upozornil, že mezi mrtvými jsou také děti a zdravotníci.

Rada dokument schválila podle izraelských sdělovacích prostředků 23 hlasy, devět států bylo proti a 14 se zdrželo. Mezi zeměmi, jež byly proti textu, byla Česká republika a z členských zemí Evropské unie také Rakousko, Bulharsko a Maďarsko. Pro naopak byly například, Írán, Pákistán, Afghánistán, Čína nebo Španělsko. Spojené státy, jež jsou spojenci Izraele, nehlasovaly, protože od loňska v radě nejsou. Argumentovaly tím, že orgán zastává protiizraelský postoj.

Palestinci protestují na hranici mezi Gazou a Izraelem rok proti izraelské blokádě pásma a na podporu svých nároků na návrat do domovů předků v dnešním Izraeli. O život jich tam přišlo od loňského března přes 200. OSN pověřila vyšetřením zvláštní skupinu, která prověřovala případy loňských násilností. Došla k závěru, že Izraelci zabili 189 Palestinců a zranili jich 6100. Vojáci se zřejmě dopustili válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

„Cílit na civilisty je závažná věc, která by neměla být prominuta,“ sdělil dnes palestinský zástupce v radě Ibráhím Chrajší a připomněl, že mezi mrtvými je 35 dětí, novináři a zdravotníci.

Zástupkyně Izraele Aviva Raz Šechterová rezoluci označila za „zřejmý důkaz politického zaměření proti Izraeli“. Vyšetřovatelé podle ní nevzali v úvahu „reálnou hrozbu“, jíž jsou protesty pro 70 tisíc Izraelců žijících u hranice a vystavených palestinským raketám. Izrael také tvrdí, že protesty organizuje radikální hnutí Hamás.

Reklama

Doporučované