Hlavní obsah

Rakousko už nechce používat plastové tašky. Ročně jde o 7 000 tun plastového odpadu

Podle ministerstva pro udržitelný rozvoj je v Rakousku jen v obchodech s potravinami ročně v oběhu zhruba 430 milionů plastových sáčků a tašek. (Video: Karolína Štuková, Shutterstock.com)

 

Reklama

5. 12. 2018 21:36

Rakousko chce od roku 2020 zakázat většinu plastových tašek a sáčků. Výjimku by měly tvořit pouze ty, které jsou biologicky zcela odbouratelné.

Článek

Příslušný návrh zákona dnes schválila vláda, informovala ministryně pro udržitelný rozvoj Elisabeth Köstingerová, do jejíhož portfolia patří i ochrana životního prostředí. Ušetřit by to podle ní mělo až 7 000 tun plastového odpadu ročně.

„Existuje dostatečné množství alternativ k plastovým sáčkům,“ uvedla dnes Köstingerová, podle níž je Rakousko po Francii a Itálii teprve třetí členskou zemí Evropské unie, která má v úmyslu úplný zákaz umělohmotných tašek a pytlíků. Zákaz by se podle ní měl dotknout všech neekologických plastových tašek a sáčků, které mají držadla či otvor pro úchop.

Chci se odvděčit za roky surfařské zábavy. Známý rekordman čistí oceány od plastů

Kromě biologicky odbouratelných tašek by výjimku měly dostat i ty stabilní z tvrdého plastu, které nabízejí například některé obchody s nábytkem. Zákazníci totiž tento typ tašek většinou používají opakovaně.

Podle ministerstva pro udržitelný rozvoj je v Rakousku jen v obchodech s potravinami ročně v oběhu zhruba 430 milionů plastových sáčků a tašek. To odpovídá zhruba 5 000 až 7 000 tun umělohmotného odpadu ročně, který by po zákazu nevznikl. Obzvlášť velké množství odpadu podle ministerstva vzniká z lehkých mikrotenových sáčků používaných při nákupu ovoce a zeleniny. Kromě plastových sáčků a tašek chce rakouská vláda zakázat také přidávání mikroplastů do kosmetiky a prostředků na úklid.

Kelímky, žabky a igelitky. Uhynulá velryba měla v žaludku 6 kilo plastů. (Video: Eva Krchová, Zuzana Lachnitová, Reuters, Youtube.com)

Organizace na ochranu životního prostředí Greenpeace avizovaný zákaz dnes přivítala, varovala ale zároveň před tím, aby se sáčky a tašky z umělé hmoty jednoduše nahradily výrobky z papíru či bioplastu. Skutečným řešením příznivým k životnímu prostředí jsou podle ní jen tašky a pytlíky na více použití.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované