Hlavní obsah

Mendlovo náměstí v Brně ozdobí bronzový monument Jaromíra Garguláka Hrachovina

Foto: Getty Images

Brno.

Reklama

14. 12. 2021 11:07

Gargulákův návrh uspěl ve veřejné soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela, které připadá na rok 2022. Výsledky dnes oznámili organizátoři soutěže.

Článek

V Brně se na příští rok chystají oslavy výročí. Nový monument bude jejich důležitou součástí. Svým pojetím vychází ze základních principů dědičnosti. Řeholník Mendel je formuloval na základě pokusů s hrachem v augustiniánském opatství na nynějším Mendlově náměstí.

Třiašedesátiletý Gargulák je brněnský umělecký slévač a sochař. Snažil se co nelépe pochopit Mendelovy výzkumy. Dokonce si koupil hrách, který doma pěstoval a pozoroval v jednotlivých růstových fázích.

„Připadal jsem si jako dřív na základní škole, kdy sledujete, jak ten hrách roste, probouzí se k životu, a na základě toho jsem začal skicovat a modelovat stély,“ uvedl Gargulák. Dvanáctitunový monument bude průchozí, tvoří jej čtyři horizontální i vertikální celky. Dominuje čtverec se 16 stélami v podobě klíčků, na jejichž vrcholu jsou hrášky v barvách i tvarech poměrově odpovídajících Mendelovým objevům.

Výroba monumentu bude náročná. Gargulák očekává, že 15 lidem zabere práce ve slévárně zhruba 8,5 měsíce. Hlavním materiálem je bronz, Gargulák ale uvažuje také o vnitřní nerezové výztuze, kdyby náhodou někoho napadlo na téměř pětimetrové stély šplhat. Termín odhalení monumentu ještě není stanovený, uskuteční se zřejmě příští rok v létě v návaznosti na dokončení oprav Mendlova náměstí.

Náklady činí 20 milionů korun. Polovinu poskytne město Brno. Zbytek se bude financovat z privátních i veřejných zdrojů, přispět mohou drobní dárci. „Díky tomu, že Gregor Johann Mendel byl otcem genetiky, tak jsme připravili pro nejvýznamnější donátory například možnost uložit své DNA přímo do vítězné sochy,“ uvedl Jakub Carda z obecně prospěšné společnosti Společně, která pečuje o Mendelův odkaz a popularizaci jeho díla.

Základnímu kameni budoucího monumentu požehnal nedávno v Římě papež František. Myšlenka nové sochy má podporu augustiniánů ze starobrněnského opatství, kde Mendel působil. „Mendelovo dílo je unikátní a má přesah. Vždyť například jeho činy vyjadřují myšlenku, která nevylučuje možnost, že víra v Boha a věda mohou stát pokojně vedle sebe,“ uvedl ekonom starobrněnského opatství Jan Emil Biernat.

Reklama

Doporučované