Hlavní obsah

Karlovarský kraj a Horní Falc podepsaly dohodu o spolupráci

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

18. 12. 2021 22:02

Karlovarský kraj oficiálně navázal spolupráci s německým regionem Horní Falc. Prohlášení o záměru spolupráce podepsal v Řezně hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) a jeho hornofalcký protějšek Axel Bartelt.

Článek

Cílem je zejména podpora společného růstu obou regionů v hospodářské, sociální a kulturní oblasti.

„Stvrzení tohoto partnerství považuji za velmi důležité, protože to pro oba regiony přináší další možnosti rozvoje přeshraniční spolupráce v řadě oblastí, jako například v oblasti kultury, sportu, vzdělávání, společenských události a další. Ačkoliv nás dělí státní hranice, stále je mnoho témat, která nás spojují. Ať už se jedná o možnosti rozvoje cestovního ruchu, studia v zahraničí a rozvoje jazykových dovedností, nabízí se také kooperace na budoucích společných projektech,“ uvedl Kulhánek.

Jedním ze společných projektů by mohl být takzvaný Green Belt - nejdelší systém biotopů v Evropě. Zelený pás se táhne podél bývalé železné opony, a tedy i podél hranice mezi Horní Falcí a Karlovarským krajem. V rámci návštěvy se konalo také setkání ve společnosti Cube ve Waldershofu, která od roku 1993 v hornofalcké části Fichtelgebirge nedaleko českých hranic vyrábí jízdní kola. Mezi zhruba 1000 zaměstnanci je již mnoho Čechů. Výroba této značky se má rozšířit i do Karlovarského kraje, kde firma plánuje otevřít závod s asi 300 zaměstnanci. „Vedení společnosti se rozhodlo rozšířit produkci do našeho kraje v souvislosti s dlouhodobými dobrými zkušenostmi s českými pracovníky a zároveň toto rozhodnutí považuje za logické, protože Karlovarský kraj a Horní Falc vnímá jako jeden společný region,“ doplnil Kulhánek.

„Spojuje nás více než 40 kilometrů dlouhá společná hranice. Společně chceme posílit možnosti rozvoje v našich regionech, využít synergie a snížit případné deficity, které ještě mohou existovat,“ uvedl regionální prezident Bartelt.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované