Hlavní obsah

Na letiště v Chebu se po dvou letech vrátí Mezinárodní letecký den

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

3. 8. 2022 21:49

Největším tahákem bude letos německá stíhačka Messerschmitt Me-262 Schwalbe z druhé světové války, o jejíž účast se organizátoři snažili několik let. Hlavní program nabídne přes tři hodiny intenzivního létaní i akrobacie.

Článek

Letecký den v Chebu se bude konat 13. a 14. srpna. Letošní návštěvnost by podle organizátorů mohla být i rekordní. „Jsme rádi, že letos už omezení neplatí. Minule jsme se dostali na strop, měli jsme omezení na 5000 lidí, po tisícovce v pěti sektorech. Letos očekáváme kolem 15 tisíc diváků, program opravdu překonává všechny předchozí,“ řekl ředitel leteckého dne Miroslav Rod. Předchozích ročníků se účastnilo 10 tisíc lidí.

V Chebu se letos poprvé představí německá dvoumotorová proudová stíhačka Schwalbe, která podle organizátorů změnila historii letectví. Jde o vzácný a v Evropě jediný létající stroj svého druhu. Půjde o jeho jediný letošní průlet na území České republiky. Stíhačka pouze proletí, kvůli riziku poškození nebude v Chebu přistávat.

Z dalších historických letadel se představí Hawker Hurricane Mk.IV, který létal za druhé světové války ve službách Royal Air Force (RAF). Do Chebu navíc přiletí poslední letuschopný stroj ve verzi Mk.IV na světě, který dá vzpomenout na československé piloty v RAF. Přiletí také první proudové letadlo vyrobené v Československu - L29 Delfín, který byl ve své době nejoblíbenější stíhačkou na světě.

Po roční pauze se diváci mohou těšit i na pestrý doprovodný program. Nabídne vyhlídkové lety, historická vozidla, výstavu výbavy letců RAF či ukázku vojenského tábora. Diváci si budou moci zblízka pohlédnout i čtyři desítky historických německých letadel.

Chebské letiště se pro návštěvníky otevře v sobotu i neděli v 9:00. Hlavní program je naplánován od 13:00. Vstupné je pro dospělé za 300 korun, dětské za 100 korun. Autobusová doprava bude jezdit pravidelně zdarma. Parkoviště u letiště o kapacitě až tisíc vozidel bude stát 100 korun. Aktuální program mohou lidé sledovat na webu.

Reklama

Související témata:

Doporučované