Hlavní obsah

Pro výuku lesníků pořídila žlutická střední škola simulátory harvestoru

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

26. 11. 2021 21:39

Střední lesnická škola ve Žluticích na Karlovarsku pořídila pro výuku budoucích lesníků simulátory harvestoru. Žáci si tak mohou v bezpečí učebny vyzkoušet ve virtuální realitě pokácet či rozřezat strom.

Článek

Zájem o speciální přístroj je mezi studenty velký, podle ředitelky školy Radky Stolarikové by mohl přilákat i další zájemce o studium lesnické školy.

„Simulátory se skládají z notebooků, kde jsou nahrané veškeré softwary. Je tam i židle, která je přímo z harvestoru, má všechny joysticky a tlačítka tak, jak je to ve skutečném stroji. Potom je tam velká obrazovka a k tomu jsou i 3D brýle, pomocí virtuální reality se pak (žáci) octnou v lese,“ popsala Stolariková.

Pět nových simulátorů pořídila škola díky příspěvku zřizovatele, kterým je Karlovarský kraj. Stály 2,5 milionu korun, dalších asi 100.000 korun dala škola do vybavení a úpravy učebny. Třída má kromě nových simulátorů také nový dataprojektor či klidovou zónu.

Trenažéry slouží pro výuku v oboru lesní mechanizátor, který navštěvuje asi 50 žáků. Zájem o simulátor je ale tak velký, že se učitelé rozhodli ho zpřístupnit i ostatním studentům během volnočasových aktivit. Podle ředitelky je žlutická škola třetím zařízením v Česku, která simulátory pro výuku využívá. Přilákat by tedy mohly i další žáky, kteří se zajímají o přírodu a údržbu lesa.

Aktuálně má lesnická škola asi 140 žáků. Každoročně jejich počet mírně roste i díky tomu, že pravidelně investuje do nových přístrojů a vybavení. Před pár lety například pořídila lesnický traktor za 3,4 miliony korun. Třemi miliony korun přispěl škole kraj, zbytek škola zaplatila ze svých zdrojů.

Ředitelka chce dál ve škole vybudovat speciální cvičiště, také pro obor lesního mechanizátora. V plánu jsou speciální trenažéry, na kterých se budoucí lesníci budou učit kácet a řezat dřevo motorovou pilou. Škola ale nejprve musí získat finanční prostředky.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované