Článek
„Vše by mohlo být hotovo na přelomu jara a léta,“ sdělil mluvčí radnice Martin Otipka. Kulturní památka s byty patří k nejznámějším stavbám ve stylu socialistického realismu, takzvané sorely, je vstupní branou do jednoho z nejlidnatějších ostravských obvodů.
„Rekonstrukce Oblouku se pomalu chýlí ke konci. Nyní ještě mohou lidé vidět radikální rozdíl mezi opravenou a neopravenou částí. Podíl té neopravené se ale rychle snižuje,“ uvedl Otipka. Během zimních měsíců se pracovalo hlavně ve vnitřních prostorách, jako jsou sklepy či půdy. Malovaly se společné prostory a vyměněny byly i všechny výkladní skříně. „Teď už stavebníci mohou opět více pracovat venku. Pokračuje se v hydroizolaci stavby, čištění fasády a restaurování sgrafit, opravuje se střecha, kde se namísto stávající plechové krytiny pokládají keramické pálené tašky typu bobrovka,“ uvedla místostarostka Petra Brodová (ANO).
Ostravská Aréna chystá hru ruského disidenta Viktora Šenderoviče
Objekt Oblouku je dlouhý 250 metrů a dělníci kvůli jeho památkové ochraně musí při opravách používat původní postupy i materiál, který odpovídá době vzniku. „Je to hledání kompromisu mezi technickou stránkou věci a historickým vzhledem. Navíc jsme více závislí na příznivých klimatických podmínkách, protože je spousta příměsí, které nemůžeme používat, protože v historických technologiích přece nebyly. Také už je problém sehnat řemeslníky, kteří by starými technikami uměli pracovat. Naštěstí ještě stále jsou a učí své mladší kolegy,“ řekl hlavní stavbyvedoucí Pavel Willert.
Kvůli stavebním pracím mají komplikovanější situaci také řidiči. Důvodem je uzavírka jednoho pruhu vozovky v podjezdu na Porubské ulici. „V loňském roce se postup prací trochu zdržel, protože jsme nemohli provést všechny plánované uzavírky obou podjezdů. Přece jen dopravní situace hlavně v létě byla dost napnutá a nechtěli jsme ji ještě více komplikovat. Takže jednu uzavírku jsme přeložili do letošního roku. Začala koncem března a stavebníci slíbili, že se pokusí práce maximálně urychlit, aby byla co nejkratší,“ doplnila Brodová.
Letité snahy opravit Oblouk dlouho narážely na majetkové vztahy. Až v říjnu 2019 se podařilo obvodu od společnosti Residomo, která byla tehdejším vlastníkem části bytů, odkoupit její podíl - 128 bytů. Oblouk se tak podařilo majetkově scelit a začala příprava projektu jeho rekonstrukce. Novou podobu nakonec dostane všech 11 vchodů, které jsou v majetku obvodu. Dvanáctý, dům s věžičkou, vlastní bytové družstvo a opravovat se nebude. Bezprostředně po konci rekonstrukce by měla začít i úprava okolí Oblouku. Soubor bytových domů Oblouk byl postaven v první polovině 50. let minulého století. Práce začaly v červnu 1952 a v prosinci 1954 se do něj stěhovali první obyvatelé. Architekt Evžen Šteflíček se inspiroval Palácovým náměstím v Petrohradu. Od roku 2008 je Oblouk kulturní památkou. Jde o jediný porubský objekt, který se dostal také na poštovní známku. Renovace přijde na zhruba 110 milionů korun.