Hlavní obsah

Elektrárna Dlouhé stráně se kvůli koronaviru dočasně uzavře návštěvníkům

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

9. 1. 11:49

V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru si ji budou lidé od pondělí moci prohlédnout pouze virtuálně.

Článek

Na internetu budou zájemcům k dispozici virtuální komentované prohlídky a přednášky, sdělil dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Unikátní technické dílo v Jeseníkách navštěvují každoročně desítky tisíc lidí. „Jsme si vědomi toho, že naše elektrárny jsou součástí kritické infrastruktury České republiky. Proto jsme, tak jako v minulosti, s předstihem přijali řadu ochranných opatření, od zákazu návštěv přes omezení služebních cest až po maximální podporu očkování a testování,“ uvedl ředitel útvaru ochrany Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Dlouhé stráně patří mezi turistická lákadla regionu. Předloni elektrárnu navštívilo 88 162 lidí, její návštěvnost za loňský rok Skupina ČEZ zatím oficiálně nezveřejnila. Elektrárna je v provozu od roku 1996, za tu dobu vyrobila více než deset milionů megawatthodin elektrické energie.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Při jednom přečerpávacím cyklu dokáže elektrárna Dlouhé stráně do energetické sítě dodat až 3,5 milionu kilowatthodin elektrické energie.

Kromě Dlouhých strání lze díky virtuálním prohlídkám navštívit také jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Školy i veřejnost se mohou na tyto prohlídky registrovat zdarma prostřednictvím webu www.virtualnevelektrarne.cz. „Programem virtuálních prohlídek jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů už prošlo téměř 55 000 návštěvníků,“ uvedl Sobol. Pomáhají podle něj s výukou fyziky a dalších předmětů na základních a středních školách. Od pondělí půjde dočasně o jedinou možnost, jak klíčové české energetické zdroje navštívit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované