Hlavní obsah

Olomoucká zoo má novou lvici, dvouletou samici lva berberského

Ilustrační foto.

Reklama

13. 5. 21:12

Olomoucká zoologická zahrada má nový přírůstek, téměř dvouletou samici lva berberského. Lvice přicestovala do Zoo Olomouc ze Švýcarska.

Článek

„Vytvořit by zde měla pár s téměř tříletým samcem Thembim, potomkem lva Šimona, který uhynul v olomoucké zoo v únoru,“ informovala mluvčí zoo Iveta Gronská. Zástupci zoo doufají, že nový přírůstek zajistí do budoucna další úspěšný chov berberských lvů.

Podle zástupců zoo je chovných berberských lvů málo a příbuzenských vazeb mezi nimi příliš mnoho, proto je sestavení chovného páru velmi obtížné. „Přijela v pořádku, po transportu jí ale dáváme čas, aby se mohla návštěvníkům ukázat, až se bude na to sama cítit. Seznamování mladých lvů proběhne postupně, nejprve přes mříže, aby se mohli vnímat jak vizuálně, tak akusticky skrze zábranu, ale i pachově. Tento proces může trvat i delší čas. Pokud jim bude vše přát, můžeme se těšit na první mláďata již v příštím roce,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Poslední volně žijící lev berberský se do roku 1942 nacházel v Maroku. Nyní jsou podle zástupců zoo berberští lvi chováni v Evropě asi ve 20 chovatelských institucích v celkovém počtu kolem 80 jedinců. Zoo Olomouc do záchrany populace berberského lva přispěla 20 jedinci. Rozmnožují se jen na několika místech. V ČR jsou momentálně kromě olomoucké zoo ještě ve Dvoře Králové, v Liberci a Plzni. Většina z nich jsou odchovanci pávě olomoucké zoo, podotkla Gronská.

První lvi berberští přijeli do Olomouce v roce 1979, od roku 1998 se v této zoo daří lvy rozmnožovat. Sedmnáctiletý lev Šimon, který uhynul v únoru zřejmě kvůli akutní infekci, byl samcem s největším počtem odchovaných mláďat na světě. Jeho dva potomci z roku 2013 byli dokonce jediní narození lvi tohoto roku, které svět spatřil, dodala mluvčí zoo. Zůstala po něm samice Lilly, s níž společně odchovali šest koťat - Thembi, který by měl vytvořit pár se samicí ze Švýcarska, byl poslední.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované