Hlavní obsah

V Prostějově jsou zkušebně nádoby na použité jedlé oleje a tuky

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

28. 3. 11:30

Plastové nádoby na použité jedlé oleje a tuky z domácností nechala na dvou desítkách míst ve městě zkušebně instalovat radnice v Prostějově.

Článek

Pokud se sběr olejů z domácností osvědčí, budou v Prostějově další sběrné nádoby. Dosud mohli lidé použitý jedlý olej odkládat pouze ve sběrných dvorech, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Jana Gáborová.

Zelené nádoby na použitý olej a tuky o objemu 120 litrů jsou například na sídlištích Hloučela, Západ či Šárka, ale také v několika ulicích Prostějova. „Oleje a tuky do nich mohou občané města odkládat v dobře uzavřených PET lahvích. V žádném případě by oleje neměly být odkládány ve skleněných nádobách, které se mohou rozbít a obsah vylít do sběrné nádoby, čímž by došlo ke znehodnocení obsahu,“ uvedla Gáborová.

Radnice v závěru loňského roku zjišťovala, jak sběr použitých rostlinných olejů z domácností organizují jiná města. Odborníci poté doporučili zřídit ve městě několik stanovišť na ukládání oleje. „Zavedením sběru a svozu použitých rostlinných olejů ze separačních nádob se sníží množství tohoto odpadu, který končí v kanalizaci nebo se stane součástí směsného komunálního odpadu. S použitými tuky a oleji po smažení se dnes nakládá jako s obnovitelným zdrojem, který lze využít jako vstupní suroviny v tukovém průmyslu, výrobě bionafty a maziv, ale také v energetice a podobně,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).

Nádoby na rostlinný olej jsou od roku 2015 v Olomouci, lidé je najdou na zhruba 40 místech. Sběr použitých potravinářských olejů do speciálních nádob v Olomouckém kraji zavedl také například Šternberk. Podle propočtů olomoucké pobočky Hnutí Duha každoročně skončí v ČR v odpadním potrubí zhruba 40 000 tun rostlinného oleje, přičemž nemalý podíl na tom mají právě domácnosti. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty. Odpad se tak může snadno ucpat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované