Hlavní obsah

Výstava harmonií na půdě v Prostějově mapuje jejich stoletou historii

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

Více než dvacet harmonií z tuzemska a zahraničí je k vidění v Prostějově v nové expozici zaměřené na tento hudební nástroj, který se v 19. století těšil v Evropě a Spojených státech velké oblibě.

Článek

Výstava je zatím zřízena na půdě domu v Rejskově ulici a sběratelé jednají s městem o možnosti zajistit pro sbírku větší prostory. „Máme největší soukromou sbírku v Česku, která čítá 60 harmonií. Pochází od významných stavitelů a firem od druhé poloviny 19. století do konce první poloviny 20. století,“ řekl dnes ČTK Ondřej Mucha, který sbírku vytvořil s Janem Tománkem.

Expozice harmonií je podle Muchy ojedinělá v tom, že mapuje stoletou historii tohoto hudebního nástroje. Zahrnuje harmonium, které roce 1873 vyrobil Alexandre-François Debain. Tento francouzský výrobce hudebních nástrojů si harmonium nechal v roce 1840 patentovat. K vidění je i poslední model harmonia z produkce tuzemské společnosti Petrof. „Firma výrobu harmonií ukončila v roce 1973,“ podotkl Mucha.

Harmonium je vzduchový klávesový nástroj podobný varhanám. Zvuk nevytváří píšťala, ale jazýček. Na stejném principu funguje akordeon. Za svoji popularitu harmonia vděčí i tomu, že oproti varhanám jsou mnohem menší. Oblíbené bylo harmonium v Evropě i Spojených státech. „Pestrost rejstříků a zvuků je naprosto úžasná. Byl to populární koncertní nástroj a zaslechnout ho bylo možné i v kostelích, domácnostech, školách, koncertních sálech i divadlech,“ řekl Mucha.

Expozice zahrnuje harmonia od předních výrobců, jako byli Alexandre-François Debain či Teofil Kotykiewicz. K vidění jsou i značky Schiedmayer, Trayser, Estey USA, Packard USA či Gebrüder Rieger Jägerndorf. Tuzemskou produkci pak zastupují harmonia vyrobená Janem Tučkem z Kutné Hory, Aloisem Hugo Lhotou z Hradce Králové či firmou Brauner z Uničova u Olomouce. Vystaveno je také harmonium prostějovského továrníka Rolného.

V Česku působilo v 19. století velké množství výrobců harmonií. „Hodně těchto firem zaniklo v první polovině 20. století. Většinou kvůli tomu, že neměly pokračovatele. Pokud fungovaly dál, tak některé z nich přežily ještě první světovou válku. O finále se v 50. letech postaralo znárodnění. Pouze společnost Petrof je vyráběla až do roku 1973,“ uvedl Mucha. Éru harmonií definitivně ukončily elektronické hudební nástroje.

Harmonia sběratelé získali postupně například z pozůstalostí. Mnohé hudební nástroje zachránili před zkázou. Mucha se zároveň věnuje koncertní činnosti a s hudebním cyklem zaměřeným na harmonium objíždí Česko. Jelikož se koncerty setkaly s velkým ohlasem, tak se rozhodl část sbírky zpřístupnit veřejnosti, aby tento hudební nástroj neupadl v zapomnění. „Harmonia zatím vystavuje na půdě. Budeme teď ale jednat s městem o vhodnějším prostoru k umístění trvalé expozice,“ řekl Mucha. Vystavena by tak mohla být i velká harmonia vážící půl tuny, která nebylo možné vynést na půdu.

Reklama

Doporučované