Hlavní obsah

Plzeňské školky navýší v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny kapacity o 350 míst

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

6. 6. 22:01

Až o 350 nových míst navýší plzeňské mateřské školy své kapacity v souvislosti s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny. Většina těchto míst vznikne v samostatných nových prostorech mimo školky jako jejich odloučená pracoviště.

Článek

Přijímání ukrajinských dětí nebude na úkor dětí Plzeňanů. „Podle údajů ministerstva vnitra je v Plzni registrováno kolem 520 dětí ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do šesti let, tento údaj byl k 2. květnu. Do doby zápisů se počet ještě může měnit z důvodu nově příchozích i odcházejících. Uprchlíci nemají povinnost nahlašovat návrat na Ukrajinu ani případně tranzit do jiné země. Tato data tak můžeme brát jako maximální možný počet dětí, které by mohly mít zájem o docházku do mateřské školy. Pro nás z toho plyne, že je nutné vytvořit dostatečnou kapacitu, k čemuž po dohodě s obvody přistupujeme,“ řekla radní odpovědná za školství Lucie Kantorová (ANO). Kolik přesně ukrajinských dětí bude do školek přijato, ukážou až zápisy 11. a 12. července.

Plzeňané se podle radní nemusí obávat, že by se kvůli dětem uprchlíků nedostalo ve školkách na jejich děti. Město garantuje po ukončení zápisů přijetí všech dětí s trvalým bydlištěm v Plzni od věku čtyři a více let, na většině obvodů i dětí tříletých. Dále budou děti plně tříleté, které nebyly přijaty při jarních zápisech, stejně jako v minulých letech, postupně přijímány na dodatečně uvolněná místa, a to do konce srpna.

Nejvíc nových míst vznikne ve větších městských obvodech Slovany, Doubravka a v centrálním obvodu. V největších obvodech se očekává také největší zájem uprchlíků o místa ve školkách. Tyto obvody proto požádaly o navýšení kapacit a vytvořily nová místa. Nová místa vzniknou ve školkách, ale hlavně v nově vytvářených odloučených třídách. Odloučená pracoviště připravuje šest mateřských škol a jejich kapacita bude celkem 279 dětí. Například 64. Mateřská škola vytvoří dvě třídy pro 50 předškoláků v budově bývalé konzervatoře ve Školní ulici, 50 dětí najde zázemí v Sedláčkově ulici v bývalém objektu Čedoku jako odloučené pracoviště 24. MŠ, pod níž budou fungovat i další dvě třídy v objektu kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici. Jako školková třída poslouží i prostory v kulturním domě Šeříkovka, zázemí Sokola v Koterově a další.

Plzeň zřizuje 40 samostatných mateřských škol a dalších šest spadá pod základní školy. Celková kapacita školek je dosud téměř 5200 míst.

Už dříve město oznámilo, že jako odloučená pracoviště vzniknou pro děti uprchlíků z Ukrajiny v náhradích prostorách také nové třídy základních škol.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované