Hlavní obsah

Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce a chudé

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

5. 1. 2022 12:57

Armáda spásy otevřela počátkem roku v Praze speciální ordinaci praktického lékaře určenou lidem bez domova a pro chudé a sociálně vyloučené.

Článek

Ordinace se nově nachází v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, které Armáda spásy provozuje v Praze 7. Zdravotnický personál poskytne ošetření lidem bez dokladů i bez zdravotního pojištění. Novinářům to dnes sdělil ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Armáda spásy provozuje podobnou ordinaci i v Ostravě. V Praze se mohou bez domova nechat ošetřit také v ambulanci v centru U Bulhara, které provozuje organizace Naděje.

„Ordinace bude nabízet veškeré služby praktického lékaře. Lékař bude ordinovat v pondělí, ve středy a v pátek,“ řekla praktická lékařka Andrea Pekárková, která bude v nové ordinaci působit. V ordinaci by podle odhadů Pekárkové, která je lékařkou a důstojnicí Armády spásy, mohlo být ošetřeno deset až 20 pacientů denně. Pečovat o ně bude praktický lékař a zdravotní sestry. Lékař bude ordinovat tři dny v týdnu, zdravotní sestry budou v ordinaci přítomné i v další pracovní dny.

Ambulance bude fungovat jako oficiální zdravotnické zařízení a bude mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Péči bude tamní zdravotnický personál ale nabízet i nepojištěným osobám, kvůli čemuž jsou podle Krupy potřeba další finanční zdroje. Provoz ordinace se nyní platí mimo jiné z darů od podporovatelů Armády spásy a z projektu ministerstva zdravotnictví, který je hrazený z evropských fondů. Projekt by podle Krupy měl letos končit, provozovatelé ordinací pro osoby bez přístřeší a další lidi v nouzi proto podle něj nyní s ministerstvem další podporu provozu ordinací řeší.

V Praze provozuje ordinaci, kde pečují o lidi bez domova, rovněž organizace Naděje. Ambulance se od roku 2006 nachází v ulici U Bulhara pod pražskou magistrálou a je součástí nízkoprahového centra pro lidi bez domova. Ordinaci praktického lékaře, gynekologa a dentisty denně navštíví asi 25 lidí, sdělil ČTK už dříve oblastní ředitel organizace Naděje Daniel Svoboda. Praktický lékař dochází dvakrát do týdne, ostatní specialisté jednou týdně.

Další ordinace pro bezdomovce jsou také Pardubicích, v Plzni a v Olomouci, kde služby poskytuje Charita a soukromý lékař.

Armáda spásy provozuje denní centra, noclehárny či azylové domy. Služby se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Náklady se tak ale podle vedení nepokryjí, pomáhají sbírky a nocleženky.

Reklama

Doporučované