Hlavní obsah

Praha vypíše zakázku na dodání mobiliáře do Clam-Gallasova paláce

Foto: město Praha

Mariánské náměstí s Clam-Gallasovým palácem.

Reklama

20. 6. 2022 18:30

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na dodání mobiliáře do barokního Clam-Gallasova paláce, který se nyní rekonstruuje.

Článek

Firma, která tendr vyhraje, bude mít za úkol mimo jiné restaurovat původní zdobení stěn a stropů paláce a vnitřní prostory včetně vstupní recepce vybavit nábytkem. Město odhadlo cenu zakázky na zhruba 19,89 milionu korun bez DPH. Vypsání zakázky schválili radní hlavního města.

Rekonstrukce paláce, který je v majetku Prahy, začala v roce 2018 a letos by měla být hotova. V objektu v centru města plánuje pražský magistrát zřídit expozici Muzea hlavního města Prahy zaměřenou na období baroka a hudební skladatele 18. století.

V paláci budou výstavní prostory, které připadnou Muzeu hlavního města, a restaurace s kavárnou. Nové centrum barokního umění nabídne návštěvníkům mimo jiné expozici zaměřenou na hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, avizovala pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Mozart bývá s palácem spojován kvůli jeho vazbám na rod Gallasů. Muzikolog Marc Niubò už dříve uvedl, že ale nicméně neexistuje žádný doklad toho, že by skladatel budovu někdy navštívil.

Revitalizaci paláce v ulici Husova, jejímž cílem je zpřístupnění objektu veřejnosti, má na starost firma Subterra. Praha firmě za stavební práce podle smlouvy z roku 2018 platí asi 416 milionů korun. Oproti původnímu harmonogramu se práce zpozdily například kvůli nutnosti odstranit azbest, s nímž stavebníci nepočítali. Hotovo by mělo být letos.

To, jak budou vybavené vnitřní prostory nyní opraveného barokního paláce, navrhla společnost Arpema, za níž stojí architekt Petr Malinský. Cenu za realizaci interiérů podle projektové dokumentace následně firma odhadla asi na 24 milionů Kč.

Nynější vrcholně barokní podobu paláce vytvořil začátkem 18. století stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků se jedná o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.

Reklama

Související témata:

Doporučované