Hlavní obsah

Ministerstvo brzy zahájí proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko

Foto: CzechTourism, Ladislav Renner, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

31. 1. 12:26

Ministerstvo životního prostředí v nejbližší době zahájí proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko. Park by se měl rozkládat na 16 procentech nejcennějšího území nynější chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Článek

Park by měl lépe chránit tamní rozmanité lesy, skály, údolí, kaňon Berounky či desítky ohrožených rostlin a zvířat. Přispět má také k rozvoji celého regionu.

Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko si vláda napsala do programového prohlášení. Myšlenku už dříve podpořilo zastupitelstvo Středočeského kraje, které ministerstvo životního prostředí vyzvalo k přípravě jeho vyhlášení. Kraj už začal na konci minulého roku jednat s obcemi, jichž se vyhlášení národního parku dotkne.

„Jde o nebývale pestrý a k tomu největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR s velkou rozmanitostí přírody. Vznik národního parku znamená i významný krok k vytvoření podmínek pro lepší ochranu tohoto území, zejména lesních porostů, ale samozřejmě i rozkvět obcí v regionu,“ uvedlo dnes ministerstvo.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) soudí, že kvalitně vyhlášený národní park může být přínosem nejen pro ochranu cenné přírody, ale je stimulem k sociálnímu a ekonomickému rozvoji regionu, a tím ke zlepšení podmínek pro život místních občanů. „Obce jsou ze zákona přímo vtaženy do dění v národních parcích, jejich zástupci se jako členové rady parku přímo podílejí na rozhodování o správě území. Vím, že přírodu nelze dobře chránit bez lidí, kteří v daném území žijí,“ uvedla ministryně.

Hubáčková je připravena na debatu s místní samosprávou i občany a chápe, že se lidé mohou obávat novot a změn. Hodlá se vydat do obcí, kterých se má vyhlášení parku přímo dotknout, mluvit s jejich obyvateli a vysvětlovat jim případné nejasnosti a výhrady.

Vyhlášení národního parku podle MŽP neznamená omezení pohybu veřejnosti. Případné usměrnění pohybu návštěvníků se řeší klidovými územími, které se ale vyhlašují v dohodě se samosprávami a radou národního parku.

Nyní úřad dopracuje podkladové materiály, vlastní návrh pak čeká legislativní proces, který má být ukončen schválením zákona.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované