Hlavní obsah

Kraj by mohl letos začít stavět první hospic na Vysočině, má slíbenou dotaci

Foto: Melinda Nagy, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

24. 5. 2022 21:32

Na Vysočině by letos mohla začít stavba prvního lůžkového hospice v kraji. Zařízení s 18 lůžky pro dospělé a dvěma dětskými lůžky bude na pozemku u areálu nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Článek

Celkové náklady jsou vyčíslené přibližně na 130 milionů korun, přes polovinu z nich by měla pokrýt dotace od ministerstva zdravotnictví. O stavbu hospice na Vysočině usiloval od roku 2015 Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy, ten ale státní podporu nakonec nezískal. Proto od něj projekt převzal kraj, který už má na hospic slíbenou dotaci okolo 67 milionů korun. „V tuto chvíli už je s velkou pravděpodobností rozhodnuto o tom, že hospic vznikne,“ řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Pokud budou jednání s ministerstvem pokračovat podle předpokladu, mohl by kraj vypsat veřejnou zakázku na stavbu hospice v červnu, samotná výstavba by měla trvat asi 16 měsíců. „To znamená, na přelomu roku 23 a 24, pokud všechno dobře půjde, by mohl hospic na Vysočině začít fungovat,“ uvedl Schrek.

Víc než půlhektarový pozemek pro hospic daroval Havlíčkův Brod, zastupitelé města o tom rozhodli loni na podzim. Stavba hospice se zelenou střechou by podle předpokladu kraje měla stát kolem 103 milionů korun včetně DPH, dalších asi 20 milionů Kč bude potřeba na jeho vybavení. Roční náklady na provoz hospice pak budou převyšovat 20 milionů. Podle hejtmana je předpoklad, že se o chod hospice bude starat spolek Mezi stromy.

Na Vysočině zatím žádný „kamenný“ hospic není. Hejtman ale připomněl to, že kraj dotuje paliativní a hospicovou péči. Na podporu domácí specializované hospicové péče letos vyčlenil 28 milionů korun.

Reklama

Související témata:

Doporučované