Hlavní obsah

Rekonstrukce silnice uzavře přístup z Liberce na Ještěd

Foto: Seznam Zprávy

Komplikací bude uzavření silnice pro turisty, ale hlavně pro obyvatele Podještědí, kteří přes Ještěd denně dojíždějí do Liberce za prací nebo do škol.

30. 6. 12:57

Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro dopravu zcela uzavřen tříkilometrový úsek komunikace z Horního Hanychova na Výpřež.

Článek

Na vrchol Ještědu tak bude možné se z krajského města dostat jen pěšky nebo lanovkami, pro automobily bude přístupný z druhé strany Ještědského hřbetu od Křižan a Proseče pod Ještědem. „Práce skončí až příští rok,“ řekl dnes náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Komplikací bude uzavření silnice pro turisty, ale hlavně pro obyvatele Podještědí, kteří přes Ještěd denně dojíždějí do Liberce za prací nebo do škol. Budou muset Ještědský hřbet objíždět přes Kryštofovo Údolí nebo Český Dub. Přes ten povedou i objízdné trasy autobusů. Stavět by se mělo do listopadu, než začne sněžit, a znovu budou podle Svitáka práce pokračovat příští rok na jaře, jakmile to počasí dovolí.

Silnice prošla opravou v roce 2008 před lyžařským šampionátem. Tehdy ale jen odfrézovali horní vrstvy vozovky a položili nový asfalt, zásadnější obnova se nedělala. Teď čeká frekventovanou komunikaci kompletní rekonstrukce včetně podloží, opěrných zdí a odvodnění. Silnice dostane svodidla a nové dopravní značení. „Silnice je v takovém stavu, že reálně hrozí, že by v nejbližších letech mohlo dojít k sesuvu silnice, protože je ve strmém svahu,“ doplnil Sviták.

Na stavbu za 84 milionů korun se kraji podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. „Silnice musí být zcela uzavřena, nechat ji otevřenou nebylo kvůli rozsahu stavebních prací možné. Jsou tam úseky, kde ani jednosměrný provoz nebude možný, protože tam dojde k odtěžení celého tělesa, stavbě mikropilotů a opěrných zdí a stavbě úplně nového tělesa silnice,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V letošním roce vydá kraj na opravy silnic II. a III. tříd z vlastního rozpočtu částku 496 milionů korun. Dalších minimálně 400 milionů pak chce kraj získat z evropské dotace. „Očekáváme také podporu ze Státního fondu dopravní infrastruktury. O tom pro letošní rok jedná Asociace krajů České republiky. Projekty máme připravené a já pevně věřím, že ještě letos stavební práce začnou,“ uzavřel Půta.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené