Hlavní obsah

Respirátor dnes už téměř neseženete. Češi je vykoupili během pár hodin

Foto: Shutterstock/sunfe

Internetové obchody a kamenné lékárny hlásí rekordní prodeje respirátorů. Lidé vykoupili zásoby.

Reklama

19. 2. 19:15

Lékárny i internetové obchody dnes zaznamenaly extrémní zájem o respirátory, nanoroušky a další ochranné pomůcky. Češi se tak připravují na příští týden, kdy jejich nošení bude zčásti povinné.

Článek

Krátce po 17. hodině hlásí e-shop lékáren Dr.Max, že respirátory jsou dočasně vyprodány. Prudký nárůst prodejů zaznamenali i lékárníci z kamenných lékáren v regionech.

„Některé položky se dnes dočasně doprodaly,“ potvrdil pro SZ Byznys Michal Petrov, mluvčí největší tuzemské lékárenské sítě. Zákazníky ale uklidňuje, že jarní scénář, kdy v celé zemi pomůcky chyběly, se nezopakuje. „Ještě během dneška doplníme 200 tisíc kusů respirátorů, v průběhu příštího týdne pak další milion kusů od našich dodavatelů,“ říká.

Historicky nejsilnější nápor prodeje jednoho sortimentu právě zažívá také Lékárna.cz. Během pátku vyprodala většinu svých zásob, původně plánovaných zhruba na měsíc, přesně 106 tisíc kusů respirátorů. Také oni čekají na doplnění zásob v nejbližších dnech.

„Pod vlivem obrovské poptávky se zásoby na skladě mění prakticky z hodiny na hodinu, objednané respirátory zatím zákazníkům distribuujeme plynule. Pokud ale další dodávky respirátorů fyzicky do skladu v Píšťovech u Chrudimi nedorazí, tzn. nebudou ani u dodavatelů, může nabídka internetové lékárny být dočasně minimální až žádná,“ vysvětlil Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz.

Stejně tak tuzemský největší internetový obchod, Alza.cz, hlásí u respirátorů momentálně vyprodáno.

„Zásoby jednorázových trojvrstvých roušek máme dostupných okamžitě k odběru ve stotisících kusů. Skladová zásoba nanoroušek české výroby se v tuto chvíli stále pohybuje v řádech tisíců kusů. Aktuálně naskladňujeme tisíce kusů respirátorů FFP2 a na cestě jsou další desetitisíce. Ty by měly být v e-shopu pro zákazníky dostupné v řádu dní, popsala situaci mluvčí Alzy.cz Daniela Chovancová.

Přesto lidé ještě na několika místech respirátory seženou. Například tuzemská nanotechnologická firma Spur ze Zlína, která nanorespirátory i roušky vyrábí, nabízí předobjednávku i vyprodaných produktů.

Stejně tak e-shop rouskylidem.cz má podle informací SZ Byznys dostatek skladových zásob. „V tuto chvíli máme skladem přes 200 tisíc kusů respirátorů,“ potvrzuje Marie Logrová, mluvčí společnosti Malfini, která obchod provozuje.

Ministerstvo zdravotnictví místa, na která bude od úterý možné vstoupit jen s respirátorem, upřesní v pondělí. Předpokládá se, že půjde o obchody, městskou hromadnou dopravu nebo zdravotnická zařízení. Podle podvečerního vyjádření hlavní hygieničky by to mohla být i pracoviště. Zatím není jasné, zda a jak se povinnost bude týkat dětí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované