Hlavní obsah

Rok 2018 byl nejteplejší za poslední půlstoletí

Počasí v České republice letos lámalo teplotní rekordy. (Video: Eva Krchová, Shutterstock.com)

 

Reklama

2. 1. 2019 18:42

Rok 2018 byl v Česku nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota 9,6 stupně Celsia byla o 1,7 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Dosud nejteplejší byly roky 2014 a 2015 s průměrnou teplotou 9,4 stupně Celsia.

Článek

Kromě února a března byly všechny měsíce loňského roku teplotně nad normálem, který meteorologové počítají z let 1981 až 2010. Duben a květen byly dokonce teplotně mimořádně nadnormální a šlo o nejteplejší duben respektive květen zaznamenaný na českém území od roku 1961.

„Měsíce leden, červen a srpen hodnotíme pak jako silně nadnormální,“ uvedla Lenka Crhová z ČHMÚ.

Nejvyšší odchylka průměrné měsíční teploty od normálu byla loni zaznamenána právě v dubnu, a to 4,8 stupně. Teploty na některých místech Česka se už ve čtvrtém kalendářním měsíci přiblížily k tropické třicítce.

Nejvyšší teplotu za celý rok meteorologové podle dostupných údajů zaznamenali 1. srpna v Řeži u Prahy, kde tehdy rtuť vystoupala na rovných 38 stupňů. Naopak nejnižší teplota činila minus 28,8 stupně a byla naměřena 28. února na stanici Jelení na Karlovarsku mimo síť spravovanou ČHMÚ.

Zatímco průměrné teploty byly letos po většinu roku mimořádně vysoké, úhrn srážek značně poklesl. Po devět měsíců byl pod dlouhodobým normálem z let 1981 až 2010.

Například v únoru a listopadu se dokonce propadl jen zhruba na třetinu dlouhodobého průměru a v dalších třech měsících byl na méně než polovině normálu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované