Hlavní obsah

Rozvolnění, den 1: i v dešti do zoo, pro koláč na trhy, ale bez pojídání

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Za jakéhokoliv počasí. Mnozí návštěvníci, kteří první den vyrazili do pražské zoo, popisovali, že vlastně neměli jinou možnost. Hlavně kvůli dětem.

Reklama

12. 4. 2021 18:20

Od pondělí se do ulic vrátily farmářské trhy a otevřely zoologické zahrady. Část návštěvníků neodradilo ani nevlídné počasí. Odhodlaně dorazili v zimních bundách a pláštěnkách.

Článek

Na skle zadního okna pomalu projíždějícího auta, které hledá místo ke stání, je nalepený nedočkavý obličej čouhající z autosedačky. Dětské oči hltají pohled směrem ke vstupu do zoologické zahrady.

Tak vypadal jeden z nejčastějších výjevů, který se co pár chvilek během pondělního dopoledne opakoval před hlavním vstupem do pražské zoo. Otevřela po půl roce.

Podobné záblesky radosti ale šly pozorovat i na farmářském trhu v centru hlavního města na Tylově náměstí. Nadšená paní si například fotila stánek s vyskládanou zeleninou a sazenicemi. „Jupí, konečně! Strašně se na trhy těším,“ líčila reportérovi.

Jak na trhu, tak v zoologické zahradě přitom lidé první den rozvolnění čelili nepříznivému počasí.

+9

„Čekal jsem, že to bude lepší. Asi je to kvůli tomu počasí. Třeba se to ještě rozjede,“ doufal dopoledne prodavač ze stánku s chleby a koláči.

„Je zima. Uvidím, jak dlouho tady dneska budu. Zatím se toho prodalo hrozně málo. Jela jsem si sem vlastně odpočinout,“ řekla paní Irena u vedlejšího stánku se zeleninou.

Během pondělního dopoledne ale nebyl v hlavním městě nijak zvýšený zájem ani o znovuotevřené obchody. V těch s dětským oblečením postávaly prodavačky, které čekaly, že se budou věnovat zákazníkům. A v papírnictví v Lazarské ulici měla paní za pokladnou čas si třídit věci.

„Nejsou fronty, ale chodí lidé,“ zhodnocuje první dvě hodiny od otevření.

Expedice zoologická zahrada

První návštěvníky zoologické zahrady neodradilo v Praze ani sem tam vyloženě drsné počasí. Kromě nízkých teplot se snášel v přeháňkách i poměrně hustý déšť, občas doplněný i o sněhové vločky.

Do zahrady mířili na první pohled zcela odhodlaní a dobře připravení lidé, někdy působící jako zatoulaní členové polární výpravy. Dospělí zabalení do teplých bund s malými děti v zimních lyžařských kombinézách a s kočárky přehozenými nepromokavými fóliemi.

„Mám rukavice a v batohu i čepici,“ hlásila starší paní, co se za zvířaty vypravila sama na procházku, protože jak sama s úsměvem říkala, už se těšila jako malé dítě.

„Ona ještě není předškolák. Bylo to její přání,“ vysvětluje muž v nepromokavé outdoorové bundě, který vede nadšenou holčičku kompletně v růžovém směrem k pokladnám, proč návštěva nesnesla odkladu.

„Hrozně jsem se těšila,“ navazuje hned na informaci holčička. „Je to úděl dědečků,“ stihne ještě dodat muž, ale už ho vnučka táhne ke vchodu.

U venkovního výběhu tučňáků nabízí maminka z Kladna trochu jiné vysvětlení, proč i přes tak nepříznivé počasí do zoologické zajeli. „Byli jsme strašně dlouho doma. V okolí už všechno známe,“ říká žena a dává pozor na děti, které jsou každou chvíli někde jinde. Nechá se vyfotit, jak si její rodina přes sklo hraje s tučňáky, jméno ale uvést nechce.

Po chvilce dodává, že spíše než děti, které si vyhrají kdekoliv, změnu potřebovala hlavě ona.

Do zoologické zahrady přišla i parta studentů a ti zase popisovali, že se prakticky nic jiného podle nich aktuálně v hlavním městě nedá dělat.

Někteří rodiče, většinou ti nevrlejší, na kterých bylo znát, že jim počasí výlet zkazilo, pak popisovali, že „když vyráželi, tak ještě nepršelo“.

Přestože zoologická zahrada v Troji nepůsobila prázdně, tak podle webových stránek dorazilo v pondělí jen několik set návštěvníků a současně naráz jich v zahradě bylo do dvou stovek. Podle vládního opatření přitom smí být zahrada naplněna do 20 procent své kapacity. U pražské zoologické zahrady to znamená, že tam smí být až čtyři tisíce lidí naráz.

Jíst na trhu? O tom jsme nevěděli

Zatímco v zoologické zahradě nebyl během návštěvy reportérů výraznější problém s občerstvením – místa k sezení nebyla otevřená, takže lidé se sem tam za chůze napili nebo něco snědli, tak na farmářském trhu zákaz konzumace působil nedorozumění.

Na lavičce u trhu, která byla zároveň krytá před deštěm, si občas někdo z návštěvníků sedl a pustil se do kávy nebo koláče.

„Promiňte, že ruším, v prostorách trhu se nesmí jíst,“ upozorňoval rychle městský strážník dva muže na lavičce, když se zakousli do pečiva. Okamžitě se rozjela menší debata:

„A kde se máme najíst?“ ptal se jeden z mužů zmateně.

„Jo, to se zeptejte vlády,“ přišla odpověď od paní zpoza jednoho stánku.

„My to fakt nevíme. Fakt nevím, co teď platí,“ říká jeden z mužů, když se zvedali.

„Furt pokračuje to, co bylo,“ reagoval policista.

Jakmile muži odejdou, na lavičku si sedli další lidé, tenkrát muž se ženou a s kelímky s nápojem. „Jo, aha, děkujeme,“ reagovali na upozornění strážníka s tím, že o tom také nevěděli.

Reklama

Doporučované