Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Rumuni znovuzvolili proevropského prezidenta, Iohannis dostal 63 procent

Foto: Profimedia.cz

Rumunský prezident Klaus Iohannis.

Reklama

25. 11. 2019 7:23
aktualizováno • 25. 11. 2019 7:23

Rumunským prezidentem bude dalších pět let stávající hlava státu Klaus Iohannis. Ve volbách porazil Vioricu Dancilaovou, získal 63,2 procenta hlasů. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které v pondělí ráno zveřejnila ústřední volební komise.

Článek

Iohannis, kandidát Národní liberální strany (PNL), se vítězem prohlásil už po nedělním zveřejnění prvních odhadů. V projevu ke svým příznivcům pak řekl, že uspělo „moderní, evropské a normální" Rumunsko.

Bývalá premiérka Dancilaová dostala 36,8 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek, jakého od pádu komunismu v prezidentských volbách dosáhl kandidát Sociálnědemokratické strany Rumunska (PSD). Šéfka PSD nicméně vyjádřila spokojenost, neboť procentní údaj je vyšší než kolik její strana získala v jarních volbách do Evropského parlamentu.

Do výsledků ještě nebyly započítány hlasy Rumunů žijících v zahraničí. Volební komise ale uvedla, že 94 procent těchto hlasů připadne Iohannisovi, pro Dancilaovou v zahraničí hlasovalo jen šest procent rumunských občanů.

„Je to nejjasnější vítězství nad PSD,“ prohlásil Iohannis. Dancilaová, která šla do voleb jako kandidátka postkomunistické Sociálnědemokratické strany Rumunska (PSD), se má podle DPA k výsledkům voleb vyjádřit až po oficiálním sečtení hlasů.

Stávající prezident je ve funkci od roku 2014 a je považován za ochránce principů právního státu. Jako znovuzvolená hlava státu by mimo jiné mohl jmenovat prokurátory beroucí vážně boj s korupcí, která je jedním z nejpalčivějších problémů Rumunska.

Šedesátiletý Iohannis, etnický Němec a bývalý starosta města Sibiu, pomohl zajistit konání referenda, v němž se v květnu velká většina Rumunů vyslovila proti kontroverzním opatřením sociálnědemokratické vlády v oblasti justice, jež vyvolala obavy o zachování principů právního států v této bývalé komunistické zemi.

Pětapadesátiletá Dancilaová byla od loňského ledna první ženou v čele rumunské vlády, před několika týdny ale parlament jejímu kabinetu vyslovil nedůvěru.

Pokud se výsledek nedělních voleb potvrdí, bude mít podle DPA Rumunsko po delší době naději na harmonickou práci vlády. Iohannis totiž byl dosud v trvalém konfliktu se sociálnědemokratickými vládami. Nyní je premiérem Ludovic Orban z PNL, s nímž chce prezident upevnit nezávislost justice a více se věnovat dosud zanedbávaným oblastem, napsala DPA a uvedla jako příklady snahu o přilákání většího počtu investorů, lepší čerpání peněz z evropských fondů, zlepšení infrastruktury a veřejných služeb.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované