Hlavní obsah

Ruské úřady hrozí firmě Norilsk Nickel rekordní pokutou

Foto: Profimedia.cz

Ropná skvrna na řece Ambarnaja.

Reklama

7. 7. 2020 9:43

Ruskému podniku Norilsk Nickel hrozí rekordní pokuta ve výši 147,7 miliardy rublů (asi 48,6 miliardy Kč) od vládní agentury na ochranu přírody Rosprirodnadzor za škody při úniku ropných látek u Norilsku, napsal Kommersant.

Článek

Uvedená suma podle analytiků neotřese firmou, ale může výrazně postihnout letošní výplatu dividend a prohloubit konflikt mezi hlavními akcionáři, firmami miliardářů Vladimira Potanina a Olega Děripasky. Akcie společnosti podle deníku v reakci na zprávy o pokutě klesly o pět procent. Nejbohatší Rus Potanin již navrhl partnerům ve firmě snížit dividendy za letošní rok na „minimální“ jednu miliardu dolarů, zatímco loni to bylo 4,8 miliardy dolarů. Rusal již dal najevo námitky, výši pokuty označil za „nečekanou“.

Z nádrže norilské elektrárny a teplárny firmy Norilsk Nickel uniklo 29. května do říčního systému asi 15 000 tun paliva a dalších 6 000 tun pak do podloží. Rozsah současné katastrofy je srovnán s havárií tankeru Exxon Valdez na pobřeží Aljašky v roce 1989 a je rovněž označován za největší svého druhu v Arktidě.

„Výše pokuty je odpovídající. Pokud se připomíná havárie tankeru Exxon Valdez u Aljašky, tak škoda a pokuty se vyčíslovaly na více než pět miliard dolarů (asi 118 miliard Kč podle nynějšího kurzu),“ prohlásil ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin.

Deník poznamenal, že pokuta od Norilsk Nickel ve federálním rozpočtu převýší například květnový příjem z daně za těžbu ropy.

„Je naprosto zjevné, že to bude největší ekologická pokuta v celých ruských dějinách,“ uvedl ředitel ústavu ekologie Boris Morgunov. Domnívá se ale, že výpočet reálné výše pokuty by zabral více času, a tak nejspíše uvedená suma představuje jen „start k dialogu“.

Finance firmy podle deníku takovou pokutu zvládnou: podnik měl ke konci loňského roku na účtech 172 miliard rublů a spolu s nevyužitými úvěry „polštář likvidity“ převyšoval sedm miliard dolarů.

Šéf firmy a největší akcionář Potanin očekával výdaje na likvidaci havárie ve výši deseti miliard rublů kromě pokuty, jejíž výše podle jeho slov mohla činit „kolik napočítají“.

Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.

Reklama

Doporučované