Hlavní obsah

Ruský boháč se stáhl z české banky. Nahradil ho hvězdný ekonom

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:JiriMatejicek

Jednou z povinností ČNB je kontrola činnosti tuzemských bank. Jedno z šetření v minulém roce probíhalo i v Expobank CZ, jedné ze dvou ruských bank na českém trhu (zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:JiriMatejicek).

Reklama

14. 1. 2020 11:20

Prominentní bankéř a vlastník ruské Expobank Igor Kim opustil orgány české Expobank. Jejím novým šéfem se stal ekonom Lubomír Lízal, který zároveň působí v kontrolním orgánu polostátního obra ČEZ.

Článek

V průběhu roku 2013 se schylovalo k tomu, že Andrej Babiš si vedle médií a politického hnutí pořídí i banku. Z nákupu české divize německé banky LBBW skupinou Agrofert však nakonec sešlo. Místo toho na český trh vstoupil nečekaný zájemce: ruský finančník Igor Kim.

Učinil tak v době, kdy Západ uvaloval sankce na Rusko kvůli krymské válce. Řada ruských boháčů začala svůj kapitál přesouvat za hranice země a jedním z oblíbených cílů se stala i Česká republika. Prahu si vyhlédl i Kim, který patří podle magazínu Forbes mezi 100 nejbohatších Rusů. V roce 2014 koupil pobočku německé LBBW a spustil zde služby Expobank CZ. Spolu se Sberbank jde o druhý bankovní dům s ruskými kořeny v Česku.

Teď se však – alespoň v oficiální rovině – hlavní tvář a většinový akcionář z české divize stahuje. Seznam Zprávy zjistily, že Kim skončil v čele dozorčí rady Expobank CZ. Byl to začátek personálního domina, které kulminovalo na konci roku 2019. Z funkce odešel i druhý nejdůležitější člověk a Kimův souputník – předseda představenstva Expobank CZ a ruský bankéř Ilja Mitelman. Vedení banky k poslednímu prosincovému dni opustil i indický manažer Sridhar Cadambi.

Personální výměna se odehrála v době, kdy Česká národní banka (ČNB) v uplynulém roce prováděla v Expobank kontrolu, o čemž loni informovaly Lidové noviny. Šetření bylo podle informací Seznam Zpráv před nedávnem ukončeno a nyní se čeká na jeho vyhodnocení. Povahu a detaily kontroly nechce ministerstvo financí ani ČNB komentovat, zástupci Expobank od začátku tvrdí, že šlo ze strany národní banky o standardní prověrku, kterou regulátor běžně činí v každé bance.

Ve světě se ruské peníze v posledních letech ocitly pod drobnohledem. A to zejména kvůli bankovním skandálům jako Danske Bank či Swedbank, které ukázaly, že se pobaltské státy staly pračkou na špinavé peníze ze zemí bývalého Sovětského svazu. Národní kontroloři začali hlídat i to, zda instituce neobchodují s ­finančními nástroji, jež by podléhaly sankčnímu seznamu Evropské unie vůči Rusku.

Česká image

Dotaz, zda Expobank CZ výměnu svých manažerů provedla v kontextu kontroly ČNB či na její doporučení, označila banka za spekulativní a odpovědět odmítla. Manažerskou rošádu vysvětlila snahou o posílení české image této pobočky ruského domu. Na uvolněná dvě místa v představenstvu nastoupili čeští bankéři Lubomír Lízal a Jan Winkler. Předsedou představenstva se stal Lízal. „Jeho cílem je další rozvoj Expobank CZ i jejích služeb jak pro soukromou, tak korporátní sféru,” komentovala banka nástup nové manažerské hvězdy.

„Nové vedení banky je zcela lokální, čímž chceme zdůraznit fokus na domácí českou klientelu i konzervativní přístup k úvěrování. Po obsahové stránce se u nás v Expobank CZ nic nemění – i nadále chceme klientům nabízet individuální péči a pokračovat v zavádění nových produktů fintechu,“ uvedl nový předseda představenstva.

Lízal byl v letech 2011 až 2017 členem bankovní rady ČNB. Právě v té době, konkrétně v roce 2014, posvětila Česká národní banka udělení licence pro Expobank CZ, a tím umožnění vstupu ruské banky na český bankovní trh. Z ČNB odešel na začátku roku 2017, v následujícím roce zamířil už do Expobank, kde do konce loňského roku působil v dozorčí radě. Začátkem roku 2020 povýšil a stal se nejvyšším činovníkem Expobank.

Kromě toho působí i v dozorčí radě polostátního gigantu ČEZ, kam nastoupil v polovině roku 2018.

Pokuta v Pobaltí

Lízalův předchůdce Mitelman patřil k nejbližším lidem vlastníka Igora Kima. V Expobank měl dlouholeté zkušenosti, v letech 2012 až 2017 šéfoval její lotyšské „dceři“. Právě tam se ale dostal do potíží.

V roce 2014 lotyšský kontrolní úřad – Komise pro finanční a kapitálový trh (FKTK) – Mitelmanovu banku vyzval k posílení vnitřní kontroly a zvýšení dohledu nad transakcemi klientů. Úřad se však přijatými opatřeními nespokojil a za nedostatečnou kontrolu klientských účtů udělil Expobank AS pokutu 105 tisíc eur (tehdy zhruba 2,8 milionu korun). „V průběhu inspekcí náš úřad zjistil, že daná banka nezajistila v souladu s regulačními požadavky odpovídající dokumentaci ke kontrolám svých klientů a monitorování jejich transakcí,“ uvedla loni mluvčí lotyšské kontrolní instituce Ieva Uplejová pro LN. Dodala, že Expobank AS se od té doby snažila svůj interní systém posílit.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované