Hlavní obsah

Ruský historik dostal 12,5 roku za vraždu studentky. Její ruce měl v batohu

Foto: Profimedia.cz

Ruský historik Oleg Sokolov. Za vraždu své partnerky dostal 12,5 roku vězení.

Reklama

25. 12. 2020 16:13

Milostný vztah na pracovišti skončil peklem. Ruský historik Oleg Sokolov, považovaný za znalce epochy francouzského císaře Napoleona Bonaparteho, dostal dnes u soudu v Petrohradě za vraždu své partnerky 12,5 roku vězení.

Článek

Loni 9. listopadu v ruském Petrohradě policie zadržela 63letého historika, docenta Petrohradské státní univerzity a odborníka na napoleonskou epochu Olega Sokolova, když opilý spadl do řeky Mojky. V jeho batohu našla ženské ruce, v jeho bytě pak zbytek těla jeho přítelkyně.

Sokolov u soudu posléze přiznal, že se se svou čtyřiadvacetiletou partnerkou a bývalou studentkou Anastasijí Ješčenkovou pohádal a v afektu ji zabil. Řekl, že měl v plánu se těla zbavit a pak v kostýmu Napoleona veřejně spáchat sebevraždu.

Sokolov, který svého času přednášel i na pařížské Sorbonně a který je nositelem Řádu čestné legie, se k vraždě už dříve přiznal. Trval však na tom, že jeho čin byl „spontánní a nekontrolovatelný“, píší ruská média. Podle jeho slov se před vraždou s Ješčenkovou pohádal, protože urážela jeho rodinu a děti, a tak ji v afektu zabil.

Obžaloba, podle níž historik vraždu plánoval a snažil se po sobě zakrýt stopy, požadovala pro Sokolova 15 let ve vězení s maximální ostrahou. Jeho právníci však trvali na osmiletém trestu, a to s odkazem na „nemorální“ chování oběti před vraždou. Podle obhájce historika Sergeje Lukjanova chování Ješčenkové ovlivnilo skutečnost, že ji Sokolov zabil.

Historik se francouzským vojevůdcem a císařem zabýval stejně jako jeho partnerka. Společně s Ješčenkovou vydali několik odborných článků, Sokolov o Napoleonovi napsal několik knih a jako expert působil při natáčení několika filmů i při rekonstrukcích napoleonských bitev.

Podle médií si už v roce 2008 jedna petrohradská studentka stěžovala univerzitě, že ji Sokolov přivázal k židli, udeřil do tváře a vyhrožoval ocejchováním rozžhaveným železem, protože jej chtěla opustit. Renomovaná univerzita žádné kroky vůči historikovi nepodnikla.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované