Hlavní obsah

Rusové zpochybňují vyšetřování OPCW v kauze Skripal

Reklama

18. 4. 2018 22:25

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil látku, která byla použita k otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery jako jed s názvem BZ. Ten se podle něj nevyráběl v Rusku, nýbrž v západní Evropě a USA.

Článek

Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo prohlášení Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jež dementovala výroky Sergeje Lavrova o původu jedovaté látky, kterou byl otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera v Anglii. Mluvčí ruského ministerstva označila zprávu OPCW za spornou. Lavrov přitom o víkendu tvrdil, že podle „spolehlivých zdrojů” bylo ze vzorků jedovaté látky zjištěno, že se jednalo o jed označovaný jako BZ. Podle Lavrova se tento jed v Rusku ani v Sovětském svazu nikdy nevyráběl, naopak jej produkují USA a západní Evropa.

OPCW vzápětí Lavrovova tvrzení odmítla s tím, že nejsou pravdivá. Podle organizace se látka BZ na místě, kde byli otráveni Skripalovi, vůbec nenacházela. Zpráva OPCW o původu použitého jedu navíc podléhala utajení a není tedy jasné, jak by se k ní Lavrov dostal. Ministerstvo zahraničí vzápětí oznámilo, že na nález OPCW nahlíží Moskva skepticky.

Reklama

Doporučované