Hlavní obsah

Rybáři začali ze sádek v Chropyni rozvážet kapry pro vánoční trh

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

18. 12. 2020 22:43

Rybářství Hulín začalo v pátek ze svých sádek v Chropyni na Kroměřížsku rozvážet kapry a další ryby určené pro vánoční trh. První nákladní vůz opustil sádky ráno, největší nápor bude v pondělí a v úterý.

Článek

Ryby jsou k dostání především ve stáncích u supermarketů, podnik je prodává i přímo na sádkách.

Podobně jako v předchozích letech, také letos dodá společnost před Vánoci na trh zhruba 100 tun ryb. Převážně jde o kapry, které na podzim rybáři vylovili ze soustavy Záhlinických rybníků u Hulína na Kroměřížsku. Dále jsou to amuři, tolstolobici, štiky, sumci nebo pstruzi.

Ryby nyní pracovníci postupně přemisťují ze sádek do přepravních beden na nákladních vozech. Auta pak ryby postupně rozvážejí na jednotlivá prodejní místa. „Počasí nám fandí, to je bezvadné. Vzhledem k práci s vodou a s rybou máme rádi Vánoce na blátě,“ uvedl správce sádek Otakar Pavlíček.

Hulínské rybářství zásobuje rybami Kroměřížsko, Zlínsko, Uherskohradišťsko, Přerovsko a Olomoucko. Ceny nabízených druhů ryb jsou podle Pavlíčka podobné jako loni. Kilogram kapra rybáři prodávají za 98 korun, stejná cena je i u amura. Tolstolobik přijde na 50 korun, pstruh na 185 korun, sumec na 230 korun a štika na 250 korun.

V minulých letech často nepřálo rybí osádce v Záhlinických rybnících suché a horké letní počasí, kvůli kterému museli rybáři využívat k okysličení vody provzdušňovače. V letošním roce se situace výrazně zlepšila. „Letos bylo vody dost, sezona proběhla prakticky bez problémů,“ řekl Pavlíček.

Rybářství Hulín vzniklo v roce 1992 pronájmem rybníků na Kroměřížsku, Prostějovsku, Přerovsku a Zlínsku, které jsou převážně majetkem společnosti Rybářství Přerov. V současné době hospodaří hulínské rybářství na ploše 272 hektarů rybníků. Součástí jsou i sádky v Chropyni s kapacitou 200 tun ryb.

Zásadní jsou pro firmu Záhlinické rybníky o výměře 220 hektarů. Lokalita je významným přírodním parkem s výskytem mnoha druhů vzácných vodních ptáků. Tyto rybníky vznikly ve 14. století a v letech 1547 až 1573 je rozšířil olomoucký biskup Jan Dubravius. V 18. století byly vysušeny a převedeny na pastviny, v letech 1953 až 1982 je ale Státní rybářství Přerov obnovilo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované