Hlavní obsah

Rychlou síť 5G postaví společnost Cetin na technologiích firmy Ericsson

Foto: Profimedia.cz

Sídlo skupiny PPF, která ovládá telekomunikační Cetin.

Reklama

19. 10. 2020 14:01

Telekomunikační společnost Cetin si vybrala za výhradního dodavatele rychlé mobilní sítě 5G Ericsson. Často se přitom spekulovalo o tom, že skupina PPF zvolí čínský Huawei. Ostatní operátoři zatím dodavatele neoznámili.

Článek

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost Cetin na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl člen představenstva PPF, které Cetin patří, Vladimír Mlynář. Ericsson má být výhradním dodavatelem technologií. Ostatní operátoři zatím dodavatele neoznámili. Technologie pro sítě 5G nabízí i Nokia nebo Huawei. Zejména společnost Huawei je považována za jednoho z hlavních celosvětových hráčů v oblasti 5G. Některé země, včetně USA nebo států EU, ji ale pokládají za bezpečnostní riziko kvůli možnému napojení na čínskou vládu. Vyjádření firem ČTK zjišťuje.

Mluvčí telekomunikační společnosti Cetin Klára Zavadilová ČTK potvrdila, že Ericsson zvítězil v tendru, který firma na dodavatele 5G vypsala. „Jakmile v Cetinu dokončíme zbývající právní formality, zveřejníme podrobnější informace,“ uvedla. PPF vlastní 100 procent společnosti Cetin a okolo 80 procent v mobilním operátorovi O2. Cetin je největším tuzemským provozovatelem mobilních a pevných telekomunikačních sítí.

Ericsson je jedním z největších světových dodavatelů technologie 5G. V první polovině roku dodával 5G pro operátory ve více než deseti evropských zemích. Dohromady má uzavřených více než 90 smluv na zřízení 5G sítí, z nichž přes 30 je v komerčním provozu. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019.

„Spousta lidí se tu podivovala nad fotkou PK. Hodně lidí se divilo, že nákup CME byl prověřen tolika institucemi a pak bez problémů povolen. Tolik lidí přitom tvrdilo, že to bude jinak. Tak teď další  ́překvapení ́: rozhodli jsme, že v ČR bude CETIN sítě 5G stavět na Ericssonu,“ uvedl dnes Mlynář na Twitteru. Odkazoval přitom na nedávno zveřejněnou fotografii majitele PPF a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v roušce nebo na úspěšné završení koupě společnosti CME, která provozuje tuzemskou TV Nova.

CETIN v současnosti pro operátora O2 zkušebně provozuje 5G sítě v části Prahy a Kolína. Zároveň se koná aukce kmitočtů pro 5G v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz, které se účastní sedm zájemců, pravděpodobně včetně O2. Frekvence budou moci firmy využívat od příštího roku.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované