Hlavní obsah

S příjmem vychází snadno asi půlka českých domácností, nejvíce od roku 2002

Asi polovina domácností v ČR vychází s příjmem snadno. Je to nejvíce od roku 2002. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

13. 11. 2018 9:00

Co se týče finančních příjmů českých domácností, těsná nadpoloviční většina jich v říjnovém průzkumu veřejného mínění uvedla, že s nimi vychází snadno. Těch, které by se za poslední rok ocitly s rozpočtem opravdu na hraně nebo až na úrovni chudoby, je podle šetření zhruba pětina.

Článek

Se svým příjmem vychází snadno 54 procent českých domácností. Je to nejvyšší podíl od začátku měření v roce 2002. Naopak nejnižší je podíl domácností, které se za posledních 12 měsíců ocitly ve velmi obtížné finanční situaci, a také těch, jež se považují za chudé. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

„Obecně lze shrnout, že v mínění o příjmech domácností, respektive chudobě dochází ke kontinuálnímu zlepšování situace od roku 2012, přičemž rok 2018 představuje nejkladnější hodnocení za celou dobu,“ uvedlo CVVM.

Obtížně se svým příjmem nyní vychází 43 procent domácností, za chudé se považuje 22 procent domácností a ve velmi obtížné situaci se jich za posledních 12 měsíců ocitlo 21 procent. Zhruba dvě třetiny domácností se z hlediska chudoby či bohatství hodnotí jako „ani chudé, ani bohaté“.

Za chudší se mají spíše starší občané

„Zařazení mezi chudé, či bohaté pochopitelně souvisí s příjmy domácnosti, jež jsou ovlivněny socioekonomickým statusem, který souvisí s dosaženým vzděláním, postavením v zaměstnání, případně s podnikatelskými aktivitami, ale třeba též i s věkem,“ uvedlo CVVM. Jako chudou vidí svou domácnost 32 procent lidí ve věku nad 60 let, což je vyšší podíl než v ostatních věkových skupinách.

U příjmu domácnosti do 20 tisíc korun se většina lidí označuje za chudé. V rozpětí od 20 do 50 tisíc korun se pak téměř tři čtvrtiny lidí řadí mezi „ani chudé, ani bohaté“. Při příjmu nad 50 tisíc korun jejich podíl klesá na dvě třetiny, pouze pět procent domácností se ale v takovém případě považuje za chudé.

Základní potřeby lidé zvládají, problém je ve spoření a luxusu

Základní potřeby, jako je jídlo či oblečení, zvládá z příjmu pokrývat 92 procent domácností. Téměř čtyři pětiny lidí rovněž nemají potíže s úhradou zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek. Příjem také většinou stačí na financování zájmů a koníčků a polovina domácností zvládá nakupovat kvalitnější potraviny.

V dalších případech ale už podíl kladných odpovědí 50 procent nepřesáhl. Lidé tak mají spíše problém spořit, podporovat rodinu dětí a rodiče, trávit dovolenou v zahraničí a především nakupovat luxusní zboží. Tři čtvrtiny lidí si ze svého příjmu nemohou luxusní zboží dovolit.

Průzkum se uskutečnil od 13. do 26. října a zúčastnilo se ho 1023 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované