Hlavní obsah

Saúdský princ označil zavražděného Chášakdžího za nebezpečného radikála

Saúdský princ označil zavražděného novináře za radikála. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters, Youtube.com)

 

Reklama

2. 11. 2018 7:57

Novinář Džamál Chášakdží byl znám svojí kritikou vůči Saúdskoarabskému princi Mohamedu bin Salmánovi. Vyšetřování novinářovy vraždy stále probíhá.

Článek

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán v telefonátu s americkými představiteli prezentoval zavražděného novináře Džamála Chášakdžího jako nebezpečného radikála. Napsal to ve čtvrtek list The Washington Post (WP) s odvoláním na zdroje z Bílého domu. Rijád zatím neodpověděl na otázku vznesenou USA, Tureckem a dalšími velmocemi, kdo nařídil vraždu tohoto kritika saúdskoarabské vlády.

Princ o novináři podle listu hovořil jako o členu radikální organizace Muslimské bratrstvo v telefonátu se zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem a hlavním bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem. Zároveň se oba snažil přesvědčit, aby USA zachovaly partnerství se Saúdskou Arábií.

Telefonát se odehrál ještě před tím, než Saúdská Arábie přiznala vraždu Chášakdžího, který byl podle tureckého prokurátora uškrcen krátce po vstupu na konzulát v Istanbulu. Představitelé ropné velmoci poté jeho smrt veřejně odsoudili a slíbili potrestání viníků. Kauza otřásla princovou pozicí, která byla dosud vykreslována jako velmi pevná.

Chášakdžího rodina podle WP označení novináře za radikála rázně odmítla.

Turecko opakovaně vyzývá Rijád, aby objasnil, kde skončilo novinářovo tělo, a při vyšetřování spolupracoval. Saúdská Arábie odmítla požadavek Ankary vydat 18 lidí, kteří byli v zemi kvůli kauze zadrženi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované