Hlavní obsah

Schwarzenbergovo poselství: Hlavně se z pandemie nepodělat

Neboli Václava Dolejšího: Natáčeli jsme na zámečku Dřevíč na Křivoklátsku. „Hlavně se z toho nepodělat,“ vzkazuje Karel Schwarzenberg. (Video: Seznam Zprávy)

Reklama

14. 4. 9:30

S kamerou do izolace za nejstarším českým poslancem na zámečku Dřevíč na Křivoklátsku.

Článek

Karel Schwarzenberg, v 82 letech nejstarší český poslanec, prožívá současnou izolaci docela s nadhledem. Zažil nacistickou okupaci, protektorát, výslechy rodičů gestapem, po válce zas komunistický puč, zabavení majetku a emigraci.

„Příroda je příroda, vždycky se něco objeví, nedivte se tomu. To patří k životu. Nesmíme panikařit, děje se to každých několik desítek let. Neumíráme masově jako za španělské chřipky nebo morové epidemie. Dneska máme bezvadný lékařský systém a vlastně to docela dobře zvládáme,“ říká.

Žije v bývalém loveckém zámečku Dřevíč uprostřed hlubokých lesů na Křivoklátsku. Trvale tu s ním je jen jeho hospodyně a dvakrát týdně přijede jeho poslanecký asistent.

„Já to tady mám rád, jsem tady šťastný, uprostřed přírody. S nejlepšími sousedy, mám tu slečnu srnu, paní lišku, pana kance. Ti moc nekecají,“ směje se Schwarzenberg a vypráví, jak se těší na velikonoční vzkříšení a konečně si po půstu zapálí fajfku.

Co mu dělá starosti, je, jak se opatření k potlačení epidemie zneužívají. Je zděšen situací v Maďarsku, kde Orbán směřuje k autoritářskému režimu, a diví se, že EU k tomu mlčí.

„Budeme-li tolerovat, že lze zavést režim bez parlamentní kontroly, tak si různí mocipáni řeknou: A ono se to zase smí, no bezvadně, tak to zavedeme u nás také. To je opravdu nebezpečí. A pro každého mocipána je to pokušení, zvlášť když není na mimořádně vysoké morální úrovni,“ říká Schwarzenberg. Českému premiérovi Andreji Babišovi vytýká, že z boje s koronavirem dělá politickou show.

Sám se nákazy nebojí. „Možné je, že budu nakažen. Mám ještě cukrovku, takže v mém věku je možné, že potom zemřu. Někdy musím zemřít, je mi 82, takže vlastně už mám jenom prodlouženou dovolenou. Jednou musím zemřít a jestli to bude na koronavirus, nebo něco jiného, není tak strašně důležité. Jednou to musí vyjít, s pomocí boží. Závěť mám a všechno jsem dokončil, doufám, že nebudou spory mezi dětmi. Můj otec byl mladší než já, když zemřel, no tak tedy mě to nevzrušuje.“

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené