Hlavní obsah

Sedm filmových festivalů založilo svou asociaci

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

8. 4. 13:30

Sedm českých filmových festivalů založilo asociaci. Jejich organizátoři si od toho slibují, že získají lepší pozici pro jednání s ministerstvem kultury, Státním fondem kinematografie a s celou oblastí české audiovize.

Článek

ČTK o vzniku Asociace českých filmových festivalů dnes informoval mluvčí Asociace českých filmových klubů Libor Galia. Členem nové asociace není nejznámější tuzemský festival v Karlových Varech.

Festivalová asociace sdružuje Anifilm, Febiofest, Finále Plzeň, Jeden svět, Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, festival dokumentů Jihlava a Zlín Film Festival. Festivaly by díky asociaci mohly podle svých zakladatelů lépe a účinněji řešit problémy, jimž jsou filmové dlouhodobě vystaveny, a které v posledním roce zvýraznila andemická situace v České republice. Asociace je s možností přidruženého členství otevřena i dalším českým festivalům.

Asociace uvádí, problémy sice pandemie zviditelnila a zhoršila, byly ale už před ní. „Rozevírání nůžek mezi stoupajícími náklady a stagnujícími příjmy nutily i organizátory akcí s dlouholetou tradicí a pevným diváckým zázemím pohybovat se na samé hranici udržitelnosti,“ uvedla za novou asociaci Radana Korená.

Asociace chce být platformou vzájemné spolupráce a hájit zájmy festivalů při jednání s orgány státní správy, samosprávy a s mezinárodními vládními i nevládními institucemi. „Otevřeni jsme také novým formám společné kinodistribuce či rozvoji vzdělávání nejen na poli filmu, stejně jako spolupráci s dalšími festivaly,“ uvádějí zakladatelé.

Oživení kulturní festivalové scény bude podle zakladatelů asociace možné jen tehdy, když se kulturní instituce propojí a vzájemně podpoří. Jedním z hlavních cílů asociace je zachovat filmové festivaly jako kulturní majáky, které přinesou všem svým divákům dávku umění, sdílených zážitků a společných diskusí na aktuální společenská i umělecká témata.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované