Hlavní obsah

Sedm kilogramů vážící koruna, třídenní obřad, božské rituály. Thajsko po 70 letech korunovalo nového krále

Thajsko korunovalo nového krále Rámu X. (Video: Reuters)

 

Reklama

4. 5. 2019 11:11

Syn zesnulého thajského krále Rámy IX. Mahá Vatčirálongkóna je oficiálně thajským králem. Třídenní korunovační ceremonie přichází až dva roky po jeho nástupu na trůn kvůli držení smutku za předchozího krále.

Článek

V Thajsku byl formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X. Konstitučním monarchou se stal před dvěma lety, kdy zemřel jeho otec Pchúmipchon Adundét, avšak korunovační obřady byly odloženy až po skončení období smutku za minulého krále. Královskou korunovaci, která vyjde odhadem na 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů Kč), zažívá většina Thajců poprvé. Předchozí král Pchúmipchon Adundét totiž do své smrti v roce 2016 strávil na trůně rekordních 70 let.

Třídenní korunovační obřady spočívají v náboženských rituálech a převzetí insignií. Vatčirálongkóna dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů. Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející z různých míst. Jakmile voda začala proudit na královu hlavu, ozvala se palba děl pocházejících z 19. století a používaných speciálně u příležitosti korunovace. Každé z nich vypálilo deset salv.

Ke králi se připojila také jeho choť Sutchida, s níž se Vatčirálongkóna oženil ve středu a jíž dnes udělil plný titul královny. Pro šestašedesátiletého panovníka je to čtvrté manželství, s nynější ženou, která pracovala jako letuška, se seznámil v letadle. Od roku 2013 byla členkou panovníkovy ochranky. Ve svém prvním proslovu král, sedící na vyvýšeném trůnu nad královnou, členy královské rodiny a bráhmanskými kněžími, slíbil, že bude „vždy panovat spravedlivě a v zájmu dobra království a národa“.

Program dovršily bráhmanské a buddhistické rituály, jimiž se Vatčirálongkóna podle agentury Reuters symbolicky stal živoucím bohem. Večer Vatčirálongkóna provede soukromou oslavu nastěhování do královské rezidence a zůstane v ní stejně jako jeho předchůdci přes noc. Po obřadech bude v neděli následovat průvod, v němž krále vojáci ponesou na zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty.

Rituál vedoucí k božství

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkóna, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu, seděl na trůnu s osmi hodnostáři po boku. Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn. Vodu použitou při prvních dvou rituálech odebrali buddhističí mniši a bráhmanští kněží v dubnu ze 117 různých zdrojů v celé zemi.

Posazení těžké, více než 200 let staré koruny na královu hlavu bylo podle agentury AP konečným rituálem korunovačního ceremoniálu. Vatčirálongkóna si ji na hlavu s pomocí hodnostářů posadil sám a podle Reuters její pozici během ceremoniálu několikrát upravoval. Koruna vítězství je vysoká 66 centimetrů. Je symbolem hory Méru, uctívané jak hinduisty, tak buddhisty. Svou vahou má koruna symbolizovat královo panovnické břemeno. Na vrcholu koruny kuželovitého tvaru je velký diamant z Kalkaty.

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let, a většina Thajců proto neměla ještě příležitost být svědky korunovace panovníka. Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

Před palácovými zdmi se sešly davy lidí. Mnozí na sobě měli žluté košile, sledovali dění v paláci na obrazovkách a měli s sebou královy portréty i státní vlajky. Jak upozornil Reuters, žlutá barva v thajské kulturní tradici symbolizuje pondělí, což je den králova narození, a je to rovněž barva slunce, jež je zastoupením panovníka v rámci vesmíru.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Korunovace

Doporučované