Hlavní obsah
Online

Kongres ODS: Vedení strany je kompletní. Předsedu Fialu doplnili staronoví místopředsedové

Současný předseda ODS Petr Fiala měl svoji pozici jistou. Bojovalo se o post místopředsedy. (Video: ČTK)

18. 1. 10:26
aktualizováno • 18. 1. 20:27

Občanští demokraté volilo nové vedení strany. Zatímco předseda Petr Fiala neměl protikandidáta, o post místopředsedy se bojovalo. Premiér Babiš v den kongresu rozpoutal na sociálních sítích přestřelku s ODS.

Článek

V pražské multifunkční hale v Libni, která je se svou kapacitou až pro 4,5 tisíce osob určená hlavně pro pořádání větších koncertů, se v sobotu odehrává pravicová politická show.

Na volebním kongresu se sešli členové Občanské demokratické strany. Hlavním úkolem je zvolit nové vedení. A zvaní byli jak delegáti, tak i všichni členové strany – prostoru je tentokrát dostatek.

Současný předseda, politolog a bývalý vysokoškolský učitel Petr Fiala je na svém postu nepřetržitě od roku 2014. Podle očekávání své místo ve vedení strany obhájil i na letošním 29. kongresu. Nenašel se protikandidát, který by ho chtěl vyzvat.

Naopak o post prvního místopředsedy se měla strhnout bitva. Kromě stávající Alexandry Udženija byl nominovaný i Alexandr Vondra, který se vrací do vrcholové politiky. Tam ho vystřelili samotní voliči, když se v loňských volbách do Evropského parlamentu nečekaně dostal z 15. místa kandidátky na druhé. Naposledy byl činný v kabinetu Petra Nečase. V roce 2012 rezignoval na post ministra obrany.

Jenomže samotný Vondra se pár minut před samotnou volbou nominace vzdal. Podle informací Seznam Zpráv se jeho nominace zrodila ve Zlínském kraji, aniž by se řádně probrala se samotným politikem.

A pražská zastupitelka Alexandra Udženija svoji pozici neobhájila. V prvním kole zvolena nebyla a dále už nechtěla kandidovat.

Pět stovek delegátů volilo mezi třemi kandidáty. O post se ucházeli šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, radní Prahy 6 Marie Kubíková a kontroverzní starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Delegáti ODS vyslyšeli přání předsedy Petra Fialy a vybrali za 1. místopředsedu Zbyňka Stanjuru.

Řadovými místopředsedy ODS zůstávají senátor Miloš Vystrčil a poslanci Martin Kupka a Martin Baxa. Místo končícího Evžena Tošenovského byl zvolen jiný europoslanec, Alexandr Vondra.

Hlavním tématem kongresu je opětovný návrat občanských demokratů k moci. To už dopředu avizoval předseda Petr Fiala. „Naším nejbližším společným cílem je posilovat v dalších volbách: v krajských a senátních volbách na podzim příštího roku. Přeji si, aby ODS znovu převzala odpovědnost všude, kde to bude možné,“ načrtává pro straníky lákavou vizi předseda strany v pozvánce na sobotní akci.

To potvrdil chvíli po svém znovuzvolení i Petr Fila, když delegátům slíbil, že během příštího kongersu bude ODS silnou vládní stranou.

 • Alexandra Udženija post neobhájila

  Pražká politička Alexandra Udženija neobhájila svoji pozici 1. místopředsedkyně ODS. Aktuálně působí jako zastupitelka hlavního města Prahy a Prahy 2.

  Získala 217 hlasů a nebyla tak v prvním kole zvolena, přestože byla jediným kandidátem. Výsledek doprovázel potlesk.

  „Nelpím na funkcích,“ řekla hned po oznámení Udženija a dodala, že už nebude dále kandidovat.

  „Je vidět, že kandidáti chtějí změnu,“ řekla Udženija.

 • Udženija se pustila do Pirátů. Žijí v bublině falešné nadřazenosti, řekla

  Alexandra Udženija ve své nominační řeči kritizovala zejména Pirátskou stranu. S tou se potkává zejména na pražském magistrátu, kde působí jako zastupitelka.

  Piráty označila vedle Andreje Babiše za dalšího politického soupeře. „Přitom to jsou obyčejní progresivisti, kteří žijí ve své bublině falešné nadřazenosti a myslí si, že jen stačí vše zauditovat, prověřit a nahlásit,“ pustila se do konkurence a dodala, že kromě destrukce vlastně nic jiného neumí.

  Poté, co její protikandidát na post 1. místopředsedy se vzdal nominace, je její setrvání na postu jisté.

 • Alexandr Vondra se vzdal nominace na prvního místopředsedu

  Namísto první skutečné bitvy v rámci sobotní volby do vedení Občanské demokratické strany bude nečekaně klidná i volba 1. místopředsedy.

  Alexandr Vondra, který získal nominaci od zlínského regionu, se jí vzdal.

  „Podle informací, které jsme obdrželi od pana Alexandra Vondry, se nominace na post prvního místopředsedy ODS vzdává,“ oznámila Jana Černochová.

  Podle informací Seznam Zpráv se nominace Alexandra Vondry zrodila ve Zlínském kraji, aniž by se řádně probrala se samotným politikem.

  Vondra se tak bude ucházet o post řadového místopředsedy a jedinou kandidátkou na post 1. místopředsedkyně je Alexandra Udženija.

 • Staronovým předsedou ODS byl zvolený Petr Fiala

  Politolog Petr Fiala obhájil svoji pozici šéfa Občanské demokratické strany. O tento post nikdo kromě něj neusiloval.

  Fiala získal 470 hlasů z 517 odevzdaných. Některé hlasy byly neplatné.

  „Vážím si toho o to víc, že to je po šesti letech, co jsem předsedou. Příští kongres bude ODS pořádat jako silná vládní strana,“ reagoval Petr Fiala.

  Následně si delegáti vyhlásili přestávku do 13:30.

 • Kongresu se účastní i bývalý předseda Petr Nečas

  Foto: Martina Machová, Seznam.cz

  Bývalý předseda ODS Petr Nečas na konferenci.

  Bývalý poslanec, ministr práce, místopředseda obou vlád Mirka Topolánka a v letech 2010 až 2013 premiér Petr Nečas se účastní kongresu.

  Z pozice premiéra odstoupil po politické aféře, která se točila kolem jeho tehdejší ředitelky sekce kabinetu.

 • Delegáti volí předsedu. Čas mají do 12:30

 • Přestřelka na sítích: E-shop za 400 milionů korun neznamená vítězit

  Přestřelka na sociálních sítích mezi profily ODS a premiéra Andreje Babiš pokračuje.

  ODS zmiňuje zakázku na e-shop na dálniční známky za 400 milionů, který byl bez výběrového řízení.

  „Řadit se ve stavebním řízení mezi nejhorší země na světě nebo pořizovat e-shop za 400 milionů neznamená vítězit,“ reaguje na příspěvek premiérova profilu.

 • Fiala: Představte si, co dokážeme, až budeme ve vládě

  Za poslední dva roky ODS v opozici podle předsedy Petra Fialy udělala spoustu práce. Vypočítal například zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky, zastavení snahy zdanit církevní restituce nebo konkrétní návrhy, jak sestavit vyrovnaný rozpočet.

  „A to jsme prosím jenom v opozici, představte si, co dokážeme, až budeme ve vládě,“ řekl Petr Fiala.

  Vláda podle předsedy ODS naopak zklamala učitele, zvyšuje počet úředníků a neřeší situaci s bydlením.

 • Změňme volební zákon, vzkázal předseda lidovců

  Po větší spolupráci volá i končící šéf lidovců Marek Výborný. Podle něj je třeba, aby tradiční strany společně vyhrály příští volby.

  „Jedině takový výsledek voleb, který umožní vznik většinové vlády na novém koaličním půdorysu, může být nadějí pro celou naši zemi,“ řekl Výborný.

  Podle něj obě strany hájí konzervativní hodnoty, které ještě před pár lety byly nezpochybnitelné.

  Výborný se dotkl i změny volebního zákona a větší spravedlnosti, co se týče přepočtu hlasů na mandáty. Vyzval proto představitele ODS, aby podpořili návrh změny zákona.

 • Pro vládu tahle země není pro staré, řekla Pekarová Adamová

  Z kroků vlády se dá vyčíst podle úvodního hosta kongresu, předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové, nulový zájem o budoucnost země.

  „Jakoby mladším generacím (vláda) říkala: Je nám jedno, co bude za deset, patnáct let, nezajímáte nás,“ řekla Pekarová Adamová.

  Pojďme spolupracovat, vyzvala proto předsedkyně TOP 09 občanské demokraty. Podle ní nechtějí další volební období, kdy se stát bude vzdalovat nejúspěšnějším zemím světa.

  Zmínila zejména spolupráci na senátních kandidátech.

 • Zplodili jste „nějakého AB“, vzkazuje Babiš

  Předseda vlády a šéf hnutí ANO hned v úvodu kongresu občanských demokratů zareagoval na jejich volební heslo „Země, která vítězí“.

  Podle premiéra je heslo „super a naprosto pravdivé“. „Díky hnutí ANO a už sedmý rok, kdy ODS není ve vládě,“ píše Andrej Babiš.

  Podle jeho postu je posledním velkým počinem ODS to, že zplodila právě jeho a hnutí ANO.

 • Volba vedení i spouštění nové kampaně

  Kongres ODS začíná od 10:30. Do oběda se má podle programu stihnout volba předsedy strany a vystoupení hostů.

  Odpolední program počítá s volbou prvního místopředsedy a místopředsedů, vystoupením předsedy Senátu Parlamentu České republiky, volbou výkonné rady, rozhodčí komise, kontrolní a revizní komise.

  Na programu je i spouštění kampaně za změnu s titulem Země, která vítězí. Závěrem proběhne diskuze a slovo předsedy ODS.

 • Sejde se nás více, než mají jiné strany členů, tvrdí Fiala

  Kapacitu prostoru, kde se bude letošní 29. kongres ODS konat, si na sociálních sítích dopředu pochvaluje předseda ODS Petr Fiala.

  „Sejde se nás tady totiž víc, než kolik mají některé jiné politické strany členů,“ popichuje konkurenci Fiala a dodává, že právě to má na straně rád – aktivní lidi, kteří chtějí měnit své okolí k lepšímu.

  Podle oficiálních údajů se do multifunkční haly, která je napojená na známou O2 arenu, vejde 4,5 tisíce osob. Obvykle slouží k pořádání větších koncertů.

Další články