Hlavní obsah

Senát udělal první krok ke zrušení Obamacare, rozhodl hlas viceprezidenta Pence

Senátoři otevřeli rozpravu o zrušení Obamacare.Video: Jakub Říha

 

Reklama

25. 7. 2017 22:56

Senát odhlasoval projednávání zrušení Obamovy zdravotnické reformy. Rozhodnout musel Mike Pence, jenž je nevoleným předsedou Senátu. Hlasování se účastnil i nemocný John McCain, který má rakovinu.

Článek

Senát Spojených států v úterý nejtěsnějším poměrem hlasů schválil zahájení formální debaty o zrušení takzvané Obamacare, tedy systému zdravotního pojištění, který zavedl předchozí americký prezident Barack Obama. Úterní hlasování znamená vítězství pro nynějšího prezidenta Donalda Trumpa, jenž senátory vyzval, aby se vyslovili pro zahájení klíčové debaty. Prezident úterní hlasování Senátu označil za „velký krok".

Z 52 republikánů ve stočlenném Senátu se jich pro zahájení debaty vyslovilo 50. Rozhodující jednapadesátý hlas pak dodal viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu. Kdyby úterní zahájení debaty neprošlo, znamenalo by to podle pozorovatelů konec bezprostředních snah o odvolání Obamovy reformy.

Proti zrušení Obamacare se při hlasování vyslovily dvě republikánské senátorky: Lisa Murkowská z Aljašky a Susan Collinsová ze státu Maine. Stejně hlasovali také všichni demokraté.

Trumpa v úterý podpořil i senátor John McCain, který se hlasování zúčastnil přesto, že se léčí se zhoubným mozkovým nádorem. Při příchodu do Senátu ho přivítal všeobecný potlesk.

Původní plán zrušení Obamacare a okamžité přijetí náhradní reformy zdravotního pojištění padl, když se republikáni minulý týden nedopočítali 50 senátorských hlasů potřebných ve stočlenné horní komoře k přehlasování odporu demokratů.

Když záměr zrušit a nahradit Obamovu reformu nevyšel, rozhodlo se vedení republikánů s podporou Donalda Trumpa odhlasovat alespoň konec Obamacare s tím, že náhrada bude dojednána během příštích dvou let.

Úterní hlasování otvírá cestu k možnému zrušení zásadních prvků Obamovy reformy, kterou její obhájci chválí za to, že umožnila milionům dosud nepojištěných Američanů zřídit si zdravotní pojištění. Kritici zase tvrdí, že Obamacare vedla ke zdražení pojistek.

Trump hlasování Senátu označil za „velký krok". Senát nyní podle něj musí přijmout příslušný zákon a předložit mu ho k podpisu, „abychom konečně mohli jednou provždy ukončit katastrofu jménem Obamacare," prohlásil šéf Bílého domu. Systém Obamacare podle něj „selhává na všech frontách", a je drahý.

Reklama

Doporučované