Hlavní obsah
Online

První případ nákazy nahlásilo Finsko, ve Francii je nemocných pět lidí

Foto: Profimedia.cz

Ochranné pomůcky jsou na letištích po celém světě nedostatkovým zbožím.

29. 1. 6:35
aktualizováno • 29. 1. 21:24

Nebezpečný virus se z čínského Wu-chanu už několik týdnů šíří do celého světa. Na onemocnění koronavirem již zemřelo nejméně 132 lidí. Přes šest tisíc lidí se pak virem nakazilo. Japonsko, USA, Francie a další státy organizují repatriační lety, aby dostaly své občany co nejrychleji ze zamořeného Wu-chanu. Přední vědecké týmy se mezitím snaží vyvinout protilék na smrtící nemoc.

Článek

V Tokiu ve středu přistál charterový letoun s více než dvěma stovkami japonských občanů na palubě, které přivezl z města Wu-chan, epicentra nákazy. Jedenáctimilionové město, metropole provincie Chu-pej, je od minulého čtvrtka uzavřené a podle úterního vyjádření japonských úřadů by se z něj chtělo dostat asi 600 občanů Japonska.

Časně ráno místního času odstartoval z Wu-chanu také letoun s 240 občany Spojených států. Letadlo si objednala vláda ve Washingtonu pro evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a dalších Američanů. Během mezipřistání pro tankování ve městě Anchorage na Aljašce podstoupí cestující další kontrolu, zda nepřenáší virus.

Evakuaci svých občanů plánují i další státy, australský premiér Scott Morrison oznámil, že jeho země se pokusí pomoci z provincie Chu-pej osamoceným a ohroženým lidem. Čeká je však pobyt v karanténě na Vánočním ostrově, tisíce kilometrů vzdáleném od Austrálie.

Čínské úřady Wu-chan a dalších 16 měst v provincii Chu-pej uzavřely ve snaze zabránit šíření viru. Opatření, nejrozsáhlejší svého druhu, se dotkla 50 milionů lidí.

Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

 • Na koronavirus se testovalo pět lidí ze Zlínského kraje

  Hygienici ve Zlínském kraji do dneška evidují v souvislosti s onemocněním koronaviry pět lidí, kteří byli v Asii a objevily se u nich příznaky chřipky. U čtyř pacientů byly testy na koronavirus negativní, u jednoho se na výsledky čeká.

  Muž leží na infekčním oddělení v Uherskohradišťské nemocnici. Pacient nepobýval v ohnisku nákazy, ale mohl se na letišti v Asii potkat s lidmi, kteří měli chřipkové příznaky. Výsledky vyšetření jeho vzorků budou k dispozici dnes, řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Hošková.

 • UNICEF zaslal do Číny šest tun zdravotnických potřeb

  Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) poslal do Číny šest tun zdravotnických potřeb včetně respirátorů a ochranných obleků.

  „Koronavirus se šíří ohromnou rychlostí, je nezbytné ho za každou cenu zastavit,“ prohlásil výkonný ředitel organizace Henrietta Fore. „Zatím nevíme, jak velký vliv má vir na děti, ale zato víme, že důkladná péče a prevence jsou základ. Čas totiž není na naší straně,“ dodal.

 • Češi se více bojí chřipky než koronaviru

  Někteří čeští obchodníci v kamenných prodejnách i na internetu zaznamenávají vyšší poptávku po antibakteriálních gelech a mýdlech.

  „Aktuálně evidujeme pětinásobný nárůst prodeje antibakteriálních gelů,“ uvedla vedoucí korporátní komunikace Globus Rita Gabrielová. Vyšší zájem lze podle ní přičíst chřipkové sezoně, která propukla ve více krajích České republiky.

  V internetovém obchodě Košík.cz jsou podle jeho obchodního ředitele Jiřího Kalety na začátku růstu prodejů hygienických pomůcek jako respiračních masek, dezinfekčních mýdel nebo gelů na ruce. „Spíše než panika z koronaviru má vliv ohlášená chřipková epidemie,“ uvedl Kaleta.

  Vyšší zájem o dezinfekční gely zaznamenaly také drogerie Rossmann. „Prodej antibakteriálních gelů se za poslední dva týdny zhruba zdvojnásobil oproti předchozím čtrnácti dnům,“ uvedla mluvčí Rossmanna Olga Stanley.

 • Kazachstán zastavil dopravu do Číny

  Kazachstánská vláda dnes informovala, že pozastaví veškerou dopravu do Číny i z ní. Mezistátní autobusová doprava je už nyní mimo provoz. Vlaky se zastaví 1. února, letadla pak nevzlétnou od 3. února.

  Vláda Kazachstánu také pozastavila vydávání víz pro čínské občany.

 • Spojené arabské emiráty hlásí čtyři nakažené

  Dnes ráno přišla z Blízkého východu zpráva o prvním nakaženém. O pár hodin později už ve Spojených arabských emirátech evidují čtyři nemocné. Všichni pocházejí z jedné rodiny.

 • Dodržujte hygienu, radí Ministerstvo zdravotnictví

  České Ministerstvo zahraničí doporučilo kvůli koronaviru cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Na webu rovněž upozornilo na možné problémy v letecké dopravě při vnitrostátních i mezinárodních letech. Českým občanům, kteří jsou nyní v Číně a zamýšlejí odcestovat, ministerstvo radí zvážit odjezd ze země v co nejkratší době.

  Lidem, kteří se už nacházejí v Číně, radí diplomaté zvýšenou opatrnost i hygienu. Neměli by se zdržovat v místech s velkou koncentrací osob, navštěvovat tržnice a měli by preventivně používat respirátory či ústní roušky.

  Češi, kteří se nacházejí přímo v provincii Chu-pej, jež je ohniskem nákazy, by měli kontaktovat české velvyslanectví v Pekingu nebo generální konzuláty v Šanghaji, Čcheng-tu či Hongkongu. Řadu měst provincie Chu-pej čínské úřady už dříve kvůli nebezpečnému onemocnění uzavřely.

 • WHO už celosvětově zvýšila ohrožení koronavirem na vysoké

  Světová zdravotnická organizace (WHO), která má zásadní vliv na to, jak jednotlivé státy přistupují k hrozbě koronaviru, již před časem zvedla světový stupeň ohrožení ze středního na vysoký. V Číně platí stav velmi vysokého ohrožení.

  Množí se spekulace, že výše zmíněnou změnu statusu některé státy neberou v potaz.

 • Britové, kteří přiletí z Wu-chanu, budou čtrnáct dní v karanténě

  Britská vláda se rozhodla sáhnout k podobným opatřením jako ostatní státy, které jsou zapojeny v repatriaci. Všichni občané, kteří budou z Číny transportováni do Velké Británie, skončí na dva týdny v karanténě, aby se u nich vyloučila přítomnost viru.

 • Škoda Auto odloží služební cesty do Číny

  Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto odložila kvůli koronaviru všechny služební cesty svých zaměstnanců do Číny. Evakuaci zaměstnanců, kteří v Číně působí dlouhodobě, firma zatím neplánuje, řekl dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera.

  Na krátkodobé pracovní cestě nyní Škoda Auto podle Kotery žádného zaměstnance nemá. „Škoda Auto se situaci kolem šíření koronaviru intenzivně věnuje. Služební cesty do Číny jsou posunuty. Toto rozhodnutí bude platit do odvolání,“ řekl Kotera.

  V Číně má Škoda zaměstnance, kteří tam jsou dlouhodobě. „Škoda Auto v současné době evakuaci již vyslaných zaměstnanců neplánuje. Vyslaní zaměstnanci jsou o situaci pravidelně informováni,“ uvedl Kotera.

 • Brit se chystá nastoupit do letadla domů, jeho ženu ale nepustí

  V epicentru nákazy se odehrává smutný příběh jedné britské rodiny. Manželský pár Jeff a Sindy se chystal s devítiletou dcerou Jasmine využít zítřejšího repatriačního letu z provincie Chu-pej, který vypraví britská vláda. Tamní ministerstvo zahraničí ale rodině napsalo, že vzhledem k tomu, že má žena čínský pas, nesmí do letadla nastoupit.

  „Točí se mi z toho hlava. Je to prostě strašné,“ řekl Jeff pro The Guardian. „Prožíváme noční můru. Jak mohou postavit naši rodinu do takové situace? Nechat Sindy v Číně je ta nejhorší věc, jaká se mohla stát. Jak mám říct Jasmine, že tu její matka musí zůstat?“ dodal zoufalý muž.

  „Tohle je velmi složitá situace, protože mojí dceři je pouhých devět let a nechci ji vystavovat riziku nákazy,“ řekla Sindy pro The Guardian. „Musíme se za každou cenu snažit, aby se naše dcera dostala pryč, proto jsme se rozhodli, že Jeff a Jasmine odletí.“

 • Mimo Čínu je nejvíce nemocných v Thajsku

  Nejvíc případů nákazy v zahraničí má Thajsko, koronavirus se tam prokázal u 14 lidí. Země dnes oznámila, že začne prověřovat zdravotní stav všech zaměstnanců cestovního ruchu.

  „Musíme monitorovat všechny zaměstnance, kteří při své práci přicházejí do kontaktu se zahraničními turisty, zejména čínskými,“ řekl zástupce ředitele thajského úřadu pro kontrolu nemocí. Testy se proto budou týkat průvodců a lidí, kteří organizují příjezd turistů do země.

 • Čtveřice pákistánských studentů se nakazila ve Wu-chanu

  V době propuknutí nákazy bylo ve Wu-chanu přibližně 500 pákistánských studentů. Úřady dnes informovaly, že se minimálně čtyři z nich nakazili nebezpečným koronavirem.

 • Jižní Korea začne s repatriací zítra

  Jižní Korea vypraví ve čtvrtek do Wu-chanu charterový let ve snaze dostat své občany ze zamořené oblasti.

  „Je základní povinností vlády starat se o své občany, kteří jsou v izolaci a žijí ve strachu z nemoci,“ prohlásil Kim Gang-lip z korejského ministerstva zdravotnictví.

  Podle vlády se ve Wu-chanu nachází až 700 jihokorejských občanů.

  Každý, kdo se z Wu-chanu do Jižní Koreje vrátí, bude muset strávit 14 dní v karanténě.

 • Další žena s podezřením na koronavirus je v nemocnici

  Další žena s podezřením na koronavirus byla převezena do pražské Nemocnice Na Bulovce, čeká se na výsledky testů. V Praze se od pátku prověřovalo včetně ní sedm lidí, dva za posledních 24 hodin. Na webu o tom dnes informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy.

  „Za uplynulých 24 hodin testem prošly dvě osoby. U šesti osob výsledky testů nákazu vyvrátily, u jedné pacientky hospitalizované v Nemocnici Na Bulovce pražští hygienici na výsledky čekají,“ uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

  Kromě Prahy prověřovali podezření také ve Zlínském kraji, Moravskoslezském kraji a v Pardubicích.

 • Češi už nechtějí létat do Číny

  Češi začali kvůli šíření koronaviru měnit své plány na cesty do Číny. Většina z nich zatím cestu neruší, spíše volí odlet v pozdějším termínu. Zájem o nové letenky je ovšem v posledních dnech mizivý. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci letenek.

  Letecké spoje i přes šíření koronaviru fungují beze změn. Řada dopravců a prodejců letenek však od minulého týdne začala bezplatně nabízet možnost storna nebo změny rezervace u letenek do Číny. Týká se to i přímých linek z Česka.

  Podle ředitelky oddělení letenek Student Agency Věry Janičinové už této možnosti řada zákazníků využila. „Většinou využívají možnosti změnit si termín svého letu,“ uvedla.

 • Turecko provede repatriaci 32 občanů

  Podle informací AP se ke státům, které vypraví letecké transporty do Wu-chanu, připojí také Turecko. Země už navázala kontakt s čínskou stranou, která přesun 32 lidí posvětila.

  „Jsme v kontaktu s našimi občany,“ sdělil pro televizi NTV turecký velvyslanec Emin Onen. „Dostaneme je zpátky hned, jak to bude možné. Vypravíme nějaké menší letadlo. Všechny ty lidi určitě čeká karanténa,“ dodal Onen.

 • WHO by měla vyhlásit stav nouze

  Šíření nového typu koronaviru splňuje podmínky k tomu, aby Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. S odvoláním na diplomatické a zdravotnické zdroje to dnes napsala agentura Reuters.

  WHO se snaží zajistit, aby Čína podávala průběžně přesné informace o šíření viru, a zároveň dodávat vědecky podložené argumenty světovému společenství. V minulosti organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze v pěti případech, mezi nimiž bylo také období epidemie eboly v Kongu.

  O takovém opatření se rozhoduje obezřetně, protože to může znamenat značné omezení pro země, kde se nemoc vyskytuje, v podobě dopravních nebo obchodních restrikcí s následným dopadem na ekonomiku, připomněla agentura.

 • Ruští vědci se zapojí do vývoje protiléku

  Čína předala Rusku informace o genomu nového koronaviru. Obě země začaly pracovat na přípravě vakcíny. Oznámil to dnes ruský konzulát v čínském Kantonu.

  V Rusku zatím není žádný případ nákazy koronavirem. Kontrolují tam ale od úterka všechny turisty vracející se z Číny a tři regiony na Dálném východě uzavřely do 7. února své hranice s Čínou.

  O možnost zastavit šíření viru vakcínou se snaží i další odborníci. V úterý oznámili nezávisle na sobě zahájení vývoje očkovací látky vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) a farmaceutické firmy Johnson & Johnson. Látka ale nebude k dispozici dříve než za několik měsíců.