Hlavní obsah

Sezona trvala jen devět dní. Většina skiareálů končí zimu

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Konec února a zároveň konec zimy. Sněhu je dost, ale vládní restrikce vzaly horalům elán.

Reklama

27. 2. 21:12

Většina lyžařských areálů vzdává letošní sezonu. Ztráty půjdou do miliard korun. Část provozovatelů teď podle šéfa Asociace horských středisek Libora Knota čeká boj o přežití.

Článek

Letošní sezona na horách je extrémní. Konečně bylo dost sněhu, ale nikdo si ho nemůže užívat. Horští podnikatelé proto vzdávají naděje na spuštění vleků a předčasně ukončují sezonu.

Pokud by mohly ještě ve druhé polovině března spustit provoz, budou to jen osamocení provozovatelé ve velmi nízkém počtu. Ztráty lze pouze odhadovat, ale vzhledem k tomu, že zima byla na sníh i počasí příznivá, řadila by se letošní sezona k vydařenějším. Tržby v takovém případě dosahují obvykle zhruba tří až čtyř miliard korun.

Kompenzace pomohou jen částečně pokrýt náklady. Provozovatele zimních středisek čeká těžké období, které část z nich nemusí přežít, řekl ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Na dopočet skutečných ztrát po započtení nákladů a případně poskytnutých náhrad je podle Knota ještě brzy. Většina provozovatelů podle něj ale využije dotační titul COVID Sport III Lyžařská střediska. „Ministr (Karel) Havlíček a lidé z Ministerstva průmyslu a obchodu udělali kus dobré práce, a přestože kompenzace jsou jen ve výši 50 procent nákladů, tak skiareálům kompenzace jistě pomohou,“ uvedl Knot.

Skiareály podle Knota také téměř jistě zůstanou letos bez vlastních tržeb. Fungovat mohly jen mezi 18. a 26. prosincem. Vláda na pátečním mimořádném jednání prodloužila nouzový stav, který bude platit do 28. března. Spolu s tím od pondělí na tři týdny zpřísnila některá opatření. Omezila volný pohyb a redukovala výjimky ze zákazu maloobchodu a služeb.

Provozovatelé středisek si tak budou muset půjčovat peníze a hledat další řešení. Knot očekává, že se zvýší zájem o záruční program COVID Sport, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB).

„V každém případě se musíme obávat toho, že nejenže nebudou žádné investice, ale období od dubna do listopadu bude pro majitele a jejich zaměstnance velmi těžké období, které část z nich nemusí přežít,“ dodal Knot.

V České republice funguje 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45 tisíc převážně místních obyvatel. Do státního rozpočtu ročně přinášela zhruba 13 miliard korun.

Provozovatelé skiareálů mohou do 18. března žádat o dotace z programu COVID Sport III Lyžařská střediska. Na pomoc pro ně vláda schválila miliardu korun. MPO k 18. únoru u programu evidovalo 119 žádostí za 596 milionů korun. Dále je otevřen program Záruka COVID Sport. Podnikatelé ve sportu zasažení koronavirovou krizí v něm mohou žádat o bezplatnou záruku za provozní úvěr spolu s příspěvkem na úhradu úroků u komerční půjčky. ČMZRB do něj k 11. únoru přijala šest žádostí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené