Hlavní obsah

Silný vítr v Česku komplikuje dopravu, bez proudu jsou tisíce lidí

Co způsobila vichřice, která se prohnala Českem? (Video: Barbora Kalátová, Seznam.cz)

Silný vítr, který v noci na dnešek zasáhl téměř celou republiku, lámal hlavně stromy a větve, na několika místech poškodil střechy. Kvůli popadaným stromům stále zůstává přerušen provoz na několika železničních tratích. Problémy byly i na silnicích.

Článek

Bez proudu bylo v 11:00 podle ČEZ zhruba 30 tisíc domácností. Hasiči evidují od pondělního večera stovky výjezdů. Brno kvůli nebezpečí padajících větví uzavřelo všechny hřbitovy ve městě. Výstraha před silným větrem trvá na většině území do odpoledne, na východě země až do večera.

ČEZ eviduje asi 80 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. „Podařilo se nám obnovit dodávky elektřiny ve středních Čechách na Kolínsku i Kutnohorsku, na Českolipsku, ve Šluknovském výběžku a opravili jsme většinu poruch na Děčínsku. Situace se zde pomalu stabilizovala. Klid je stále v západních Čechách,“ sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Mnoho práce mají pracovníci poruchových čet v obtížném terénu na Pardubicku a Královéhradecku. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji navíc stále silně fouká. „Na řadě míst stále padají stromy a je to pro naše pracovníky nebezpečné,“ dodala mluvčí.

Na Vysočině hasiči od pondělního večera zasahovali více než dvěstěkrát, nejčastěji zřejmě na Havlíčkobrodsku. V Pardubickém kraji měli výjezdů přes 150. Vítr na několika místech poškodil i střechy. Například ve Věži na Havlíčkobrodsku utrhl střechu z rodinného domu, její část skončila na vozovce. Zajistit poškozenou střechu hasiči pomáhali i v Jihlavě ve Znojemské ulici. Kvůli uvolněným střechám zasahovali hasiči v Olomouci, a to v Jílové, Lafayettově a Hlušovické ulici.

Vítr znovu poškodil zámecký park ve Statiňanech. Škody utrpěl již při větrném počasí před týdnem, předtím i na konci září. Vloni park poškodila vichřice Herwart. V Hlinsku na Chrudimsku dnes hasiči likvidovali strom, který spadl na dráty elektrického vedení, ale i následný požár stromu od jiskřícího vedení.

V Libereckém kraji bylo nejvíce zasaženo Frýdlantsko, hlavně u Raspenavy. Ve středních Čechách je na tom nejhůře okres Kutná Hora. Hasiči v Královéhradeckém kraji měli nejvíce práce na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku.

V Brumově-Bylnici na Zlínsku spadl strom na projíždějící automobil, řidiče museli ošetřit záchranáři. Strom spadl na auto také na Blanensku, posádka vyvázla bez zranění. Na Brněnsku narazil do spadlého stromu motorkář, který skončil v nemocnici.

Kvůli popadaným stromům je stále přerušen provoz na několika úsecích železnice. Vlaky nejezdí na tratích Frýdlant v Čechách-Černousy, Svitavy-Polička a Mosty u Jablunkova-Návsí. Časně ráno bylo zablokovaných tratí mnohem více, hasiči ale už stromy z kolejí odstranili a provoz byl na řadě míst obnoven.

Silný vítr zasáhl i další evropské státy. V Itálii si bouře od neděle vyžádaly nejméně osm mrtvých a desítky raněných. V Jižních Tyrolech (severoitalský region Tridentsko-Horní Adiže) strom vyvrácený větrem spadl na dobrovolného hasiče a zabil ho. Další oběti hlásí italská média z okolí Říma a Neapole. S lokálními záplavami se potýká jižní Rakousko. Ve spolkové zemi Korutany se ocitlo 10 tisíc domácností bez proudu. Podle hasičů vítr strhl části střechy pevnosti Hohensalzburg v Salcburku a areál byl uzavřen.

Vlna extrémního počasí se v noci na dnešek přehnala i přes značnou část Francie, bez elektřiny je 195 tisíc domácností. Korsiku zasáhla vichřice s nárazy větru o rychlosti až 180 kilometrů v hodině, úřady na ostrově registrují deset zraněných.

Doporučujeme