Hlavní obsah

Okamurova tajemství, 2. díl: Skrytá mise Okamurovy strany. Muž v pozadí SPD poprvé promluvil

Podívejte se na druhou epizodu s názvem Okamurova tajemství.Video: Vít Klusák, Filip Remunda

 

Reklama

28. 3. 2018 8:06

Reportéři Slonková a Kubík v nové epizodě investigativního seriálu Zvláštní vyšetřování přinášejí svědectví vlivného podporovatele populistické SPD.

Článek

Tomio Okamura dokázal se svou stranou Svoboda a přímá demokracie získat jedenáct procent voličů, a stát se tak významným hráčem na politické scéně. Je spojencem prezidenta Zemana a při sestavování vlády s ním vyjednával i premiér Babiš.

Kdo a co se skrývá v pozadí této strany, hrající na populistickou a někdy až extremistickou strunu?

Druhá epizoda s názvem Okamurova tajemství přináší mimo jiné klíčové svědectví vlivného zákulisního hráče, vůbec první před televizními kamerami. Tento díl uvidíte ve videu umístěném nahoře v textu.

Předchozí epizoda Zvláštního vyšetřování přinesla výpovědi lidí z SPD, kteří mluví o zvláštním způsobu financování, fungování předsedy strany Tomio Okamury jako marketingového produktu a poslušnosti poslanců vynucované svéráznými metodami.

Minulou část Zvláštního vyšetřování si pusťte zde:

Vzájemné vazby SPD

Tomio Okamura dokázal se svou stranou Svoboda a přímá demokracie získat jedenáct procent voličů. Stala se významným hráčem na politické scéně. Jak ale SPD funguje? Odkud se vzaly klíčové figury partaje a jaká je jejich minulost?Video: Adam Borový, Profimedia.cz, ČTK, Seznam Zprávy

Tváře kauzy

Podání vysvětlení

Bývalý okresní koordinátor SPD v Novém Jičíně Vladimír Machciník přišel 21. června 2017 v Ostravě na policii učinit výpověď o poměrech v moravskoslezské organizaci SPD.

Jeho svědectví se týkalo nejen chování šéfa krajské SPD Lubomíra Volného, ale i provozování stranického e-shopu a netransparentního účtu strany.

Policie jeho svědectví prověřovala. Nyní odmítla uvést konkrétní údaje. „Validní legislativa neumožňuje poskytnutí informací ke konkrétnímu subjektu,“ uvedla doslova mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Podání vysvětlení

20. 3. 2018 15:14

Stanovy SPD

„Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“, jak zní oficiální název hnutí, si nechalo u ministerstva vnitra zaregistrovat novou verzi stanov 11. července 2016.

V dokumentu jsou definovány například programové cíle SPD, proces přijímání nových členů i způsob schvalování závazných stanovisek. Mimo jiné se zde uvádí: „Rozhodnutí předsednictva je přijato, vysloví-li s ním souhlas alespoň tři členové předsednictva včetně předsedy.“

Stanovy SPD

20. 3. 2018 15:10

Stranický eshop

Náušnice s logem SPD za 60 korun. Kšiltovka s logem SPD za 190 korun. Plastová podložka pod SPZ s logem SPD za 110 korun. Nebo plastové kolečko s logem SPD do nákupního vozíku za 8 korun. Nejnovější sortiment, který nabízí oficiální stranický eshop, který už druhým rokem provozuje šéf moravskoslezské SPD a poslanec Lubomír Volný.

Bývalí členové strany na policii vypověděli, že z eshopu museli povinně odebírat zboží a dál ho rozprodávat. Vladimír Machciník dokonce na policii uvedl, že takto měl odebírat zboží v hodnotě tří tisíc korun během dvou měsíců.

Transparentní účet SPD

Pohyby peněz na účtu Okamurovy strany je možné sledovat veřejně. Každá strana totiž musí povinně vést transparentní účet. Z účtu SPD tak například zjistíme, že 20.1. odešly platby za dvě faktury (jedna za 2,904 milionu, druhá za 4,477 milionu korun) za analytickou činnost a mediální poradenství. Dále z účtu vyčteme, že u kandidátů SPD z předních míst kandidátek jsou napsány sponzorské příspěvky: u těch na prvním místě jde o 100 tisíc, u těch na druhých místech 75 tisíc.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované