Hlavní obsah

Šlachta už má téma kampaně. Chce prošetřit covidové zakázky

Foto: Jan Mihaliček

Až na druhý pokus se Robertu Šlachtovi povedlo zaregistrovat jeho politické hnutí Přísaha na Ministerstvu vnitra.

Reklama

11. 4. 16:58

Hnutí Přísaha bývalého šéfa antimafiánského útvaru Roberta Šlachty spustí po republice petici, na jejímž konci má být audit miliardových zakázek v době nouzového stavu na ministerstvech vnitra a zdravotnictví.

Článek

Pokud by se hnutí Přísaha bývalého detektiva Roberta Šlachty dostalo v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, jedním z jeho prvních cílů by byla hloubková kontrola hospodaření ministerstev zdravotnictví a vnitra v období covidové pandemie.

Šlachta kvůli tomu podle zjištění Seznam Zpráv po víkendu spustí petici za „důkladné prověření covidových státních zakázek realizovaných za nouzového stavu 2020-2021“. S peticí se chystá po otevření okresů vydat do zhruba stovky měst po republice.

Zakázky na dodávky respirátorů, roušek, vakcín a jiných zdravotnických pomůcek má za podezřelé a miliardové obchodní případy označuje za takzvanou privatizaci číslo 2 - s odkazem na některé podezřelé privatizační příběhy z 90. let.

„Nejde nám o jednu či dvě zakázky. Chceme prošetřit všechny zakázky, které ministerstva vnitra a zdravotnictví zadala během nouzového stavu, a všechny viníky potrestat,“ řekl Šlachta Seznam Zprávám.

Zakázky by chtěl Šlachta prověřit na půdě Sněmovny. Tedy za předpokladu, že se do dolní komory Přísaha vůbec dostane. Což zatím nelze z žádných průzkumů ani odhadovat - Ministerstvo vnitra hnutí oficiálně zaregistrovalo až v tomto týdnu.

„Čtvrt miliardy firmě s pobočkou v automyčce na Ukrajině a 50 milionů pro firmu napojenou na trestně stíhaného lobbistu Horáčka. To je ale jenom to, co víme. Od začátku pandemie a od prvního nouzového stavu uběhl už rok. Kolik je zakázek, které zadali firmám se sídlem v Karibiku a s bílými koni, o nichž nevíme absolutně nic?“ říká Šlachta.

Z jeho výstupů na facebookovém profilu v posledních týdnech vyplývá, že kritika nákupů zdravotnických materiálů, covidových testů či vakcín bude jedním z ústředních bodů jeho předvolební kampaně.

Jak si vedou strany před volbami? Podívejte se na model Seznam Zpráv:

Sám Šlachta se ale v úvodní fázi existence svého politického projektu nevyvaroval přešlapům a nejasnostem kolem financování Přísahy.

Na začátku odmítal říci, kdo přesně poskytl hnutí miliony korun při startu hnutí. Šlo přibližně o dva miliony korun, na které si Šlachta a jeho spolupracovníci půjčili od spřátelených firem a osob. Jenže hnutí, které chce mít jako jedno z hlavních témat boj za transparentnost a proti korupci, odmítalo několik týdnů prozradit, o koho přesně jde.

„Šlo o půjčku, kterou si vzala fyzická osoba jménem Roberta Šlachta či spolek, to je jedno. Účelem půjčky však bylo rozjet činnost politické strany či hnutí, v takovém případě bych považoval za automatické, že původ peněz bude veřejnosti znám,“ uvedl v březnu pro Seznam Zprávy člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jan Outlý.

O několik dnů později Přísaha nakonec své počáteční sponzory odkryla. Milion korun si někdejší šéf protimafiánského útvaru půjčil od svého bývalého kolegy z ÚOOZ Romana Těžkého. Další milion pocházel podle volebního manažera Přísahy Tomáše Sochra od jeho bratra.

Komplikovaná byla i registrace hnutí. Šlachta nejdříve sesbíral 19 tisíc podpisů pro vznik hnutí Přísaha. Jenže se ukázalo, že o několik dnů dříve si tuto značku zaregistroval někdo jiný. Šlachta tedy musel znovu pro podpisy, které odevzdal Ministerstvu vnitra na konci března. To vznik projektu potvrdilo v tomto týdnu, oficiálně nese název Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované