Hlavní obsah
Online

Živě: Čaputová ukončila návštěvu Česka koncertem, vyjádřila pochopení pro demonstranty proti Babišovi

Zuzana Čaputová v prezidentské funkci v sobotu vystřídala Andreje Kisku. (Video: ČTK)

20. 6. 10:28
aktualizováno • 20. 6. 21:10

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svou cestou zachovala tradici, podle níž první zahraniční návštěva českých a slovenských prezidentů směřuje do Bratislavy či Prahy.

Článek

Nová slovenská prezidenta Zuzana Čaputová vyrazila na oficiální návštěvu České republiky. Při své první zahraniční návštěvě od sobotní inaugurace se setkala s prezidentem Milošem Zemanem i předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu. V plánu má rovněž schůzku s krajany nebo účast na koncertu na pražské Kampě, kde jí zazpívají čeští a slovenští umělci.

Čaputová ČTK ve středu řekla, že ČR je nejbližším partnerem Slovenska. „Je tradicí jet na první zahraniční návštěvu právě do České republiky. Já na tuto tradici velmi ráda navážu. Je to kontinuita, v níž vidím smysl. Je to nejen o tom, že máme společnou delší historii, ale i o osobních blízkých vztazích mezi obyvateli,“ uvedla.

Tisková konference po setkání obou prezidentů na Pražském hradě se nesla v poklidném a přátelském duchu. Až v samotném závěru se Zuzana Čaputová ocitla v trapné situaci, kdy se Miloš Zeman pustil do svých oponentů a slovenská prezidentka evidentně nevěděla, jak se zatvářit.

Schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v programu Čaputová nemá. Předseda české vlády bude ve stejné době na zasedání Evropské rady. Kromě oficiálních politických aktivit má Čaputová v plánu i setkání s krajanskou komunitou a účast na koncertu Zuzana není sama doma na Kampě. Podle informací ČTK by měla také položit květiny u hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla.

Čaputová ve funkci v sobotu vystřídala Andreje Kisku. Pětačtyřicetiletá právnička, která ve vysoké politice dosud nepůsobila, je v pořadí pátou hlavou slovenského státu od jeho vzniku v roce 1993. V druhém kole prezidentské volby porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Toho podpořil i Zeman, když ho necelý týden před rozhodující volbou přijal na zámku v Lánech.

 • Prezidentka položí věnec u hrobu Václava Havla

  Som veľmi rada, že moje prvé kroky do zahraničia vedú práve sem do Českej republiky. Chodím sem vždy veľmi rada, podobne...

  Zveřejnil(a) Zuzana Čaputová dne Čtvrtek 20. června 2019
 • Česko a Slovensko by mohly společně oslavit 30. výročí sametové revoluce

  „Za naši stranu mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby to mohlo proběhnout za účasti představitelů obou zemí,“ konstatovala Čaputová. Zeman řekl, že se připomínek výročí rád zúčastní. Podotkl, že nejkrásnější bylo revoluci prožít. „To je daleko silnější než vzpomínat na její 30. výročí,“ řekl. K revoluci se podle něj dnes hlásí i lidé, kteří v její době stáli „na opačné straně barikády“.

 • Čaputová podpořila zavedení korespondenční volby prezidenta na Slovensku

  „Plně se ztotožňuji s názorem, že naši občané žijící v zahraničí by měli mít toto právo,“ řekla Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech. Prezidentka se na zavedení korespondenčního hlasování dohodla s premiérem Pellegrinim. Český volební zákon korespondenční hlasování neumožňuje.

 • Zeman ocenil, že Čaputová podporuje Český dům v Bratislavě

  „Chci paní prezidentce poděkovat za její podporu mé utkvělé myšlenky vybudování Českého domu v Bratislavě a věřím, že se nám společně do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. A pak jsme se dohodli, že ho společně otevřeme. Pozveme i pana prezidenta Kisku, takže budeme svatá trojice,“ řekl Zeman po jednání s prezidentkou.

 • Čaputová: V tématech, která jsme probírali, jsme na rozdílné názory nenarazili

  Přivítání prezidentky Čaputové na Pražském hradě. (Video: ČTK)

  Prezidentka Čaputová po jednání se Zemanem řekla novinářům, že v tématech, která probírali, na rozdílné názory nenarazili. „Ale nevylučuji, že se to v budoucnu stane,“ dodala Čaputová.

 • Návštěva začne setkáním Čaputové se Zemanem

  Uvítací ceremoniál s vojenskými poctami proběhne na prvním nádvoří Pražského hradu. Následuje soukromé setkání českého prezidenta Miloše Zemana a slovenské prezidentky.

 • Čaputová se setká se Zemanem, Kuberou i Vondráčkem

  „Moje první oficiální cesta vede do České republiky. Tradice? Spíš přirozená volba. Těším se na setkání s prezidentem Milošem Zemanem, předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem,“ napsala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na Twitteru.

 • „Nejsem žádná plastelína.“ Zuzana Čaputová odmítá Ficovu kritiku a vysvětluje, proč je Babiš úspěšný

  Výzva s nově zvolenou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. (Video: Jiří Kubík, Seznam.cz)

  Je jasné, že nikdy nebudu prezidentkou pro všechny, říká v exkluzivním rozhovoru pro TV Seznam nově zvolená prezidentka Slovenska. Vysvětluje také, jak je připravená na pokračující výpady expremiéra Roberta Fica a připouští, že při své návštěvě na Pražském hradě bude připravená na všechno.

Doporučujeme

Další články