Hlavní obsah

Smartwings a ČSA budou po cestujících chtít negativní test. Jinak neodletí

Foto: Shutterstock.com

Aerolinky ČSA a Smartwings zavedly povinné testování pro cestující.

Reklama

2. 3. 18:19

Cestující už bez negativních testů na covid s Českými aeroliniemi a společností Smartwings neodletí. Dříve dopravci testy vyžadovali jen u personálu, od pátku je rozšíří i na pasažéry.

Článek

Aerolinky Smartwings a České aerolinie (ČSA) budou od pátku na všech svých linkách od cestujících vyžadovat potvrzení o negativním testu na koronavirus. Budou uznávat antigenní testy staré maximálně 24 hodin a PCR testy provedené do 72 hodin před letem. Bez něj pasažéry nepustí do letadla, oznámila dnes skupina Smartwings Group. Dopravci také rozšíří testování mezi svými zaměstnanci.

Dosud aerolinky povinně testovaly svůj palubní personál. Nyní tuto povinnost rozšíří mezi další zaměstnance i cestující. Minimálně jednou týdně budou testovat své další pracovníky, kteří nepracují z domova. Bez potvrzení o negativním testu nevpustí tyto zaměstnance ani do svých budov.

Povinné testování bude od pátku platit i pro cestující. Výjimku budou mít děti do pěti let a také cestující s lékařským potvrzením, že nemají klinické příznaky nemoci covid-19 a zároveň nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Další výjimky se mohou řídit pouze stanovami Ministerstva zdravotnictví. Vedle toho musejí cestující splňovat i podmínky pro vstup do cílové země.

Smartwings i ČSA už dlouhodobě uplatňují také další hygienická opatření ve svých letadlech. Jsou například vybavena vzduchovými filtry k záchytu virů a bakterií. Interiér letadel je pak před každým letem a po něm dezinfikován. Cestující musí mít po dobu letu nasazený respirátor a při výstupu a nástupu dodržovat odstupy.

Smartwings nyní létají z Prahy do Málagy, na Kanárské ostrovy, Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, na Mallorcu, Madeiru nebo do egyptských letovisek Hurghada a Marsa Alam. České aerolinie aktuálně létají do Paříže, Amsterdamu, Stockholmu, Kyjeva a Moskvy.

Obě společnosti se potýkají kvůli koronaviru s ekonomickými problémy. Smartwings jsou až do závěru března pod ochranným moratoriem před věřiteli. Firma nyní dokončuje jednání o úvěru za dvě miliardy korun. ČSA naopak připravují reorganizaci firmy s cílem její záchrany. S věřiteli proto jednají o restrukturalizaci jejich pohledávek, část z nich by se měla snížit. Případný úpadek přitom může postihnout i klienty ČSA, kteří u společnosti koupili letenky za miliardu korun a dosud je nevyužili.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované