Hlavní obsah

Socha „Po válce“ od Slavoje Nejdla má v Liberci důstojnější místo

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 10. 2020 22:52

Důstojnější umístění má ode dneška socha „Po válce“, kterou v rámci výstavy Socha a město v roce 1969 pro Liberec vytvořil pražský sochař a medailér Slavoj Nejdl.

Článek

Plastika stála v posledních letech téměř zapomenutá ve stinném rohu parčíku v Jablonecké ulici. Dnes dílo přesunuli do nedalekého parku Clam-Gallasů. Znovu dostalo i podstavec, který pískovec ochrání před zemní vlhkostí. Sochu ještě čeká zrestaurování, řekl ČTK náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

Přemístění dva metry dlouhé a zhruba metr vysoké pískovcové sochy o hmotnosti více než tuny bylo jedním z návrhů participativního rozpočtu. „V hlasování u veřejnosti sice neuspělo, přesto jsme se rozhodli pro její přemístění a opravu. Mám za to, že výtvarné umění prostě potřebuje mít nějakou veřejnou podporu,“ doplnil Langr. Náklady přitom podle něj nejsou velké, jen v řádech několika tisíců korun.

Abstraktní socha se na okrajové místo v Jablonecké ulici dostala v roce 2006, kdy musela ustoupit nově odhalenému Památníku obětem komunismu, který tvoří dvě velkoprostorová zrcadla. Nejdlova plastika je od roku 2016 součástí prohlídkové trasy zaměřené na opomíjená venkovní sochařská díla v Liberci. „Nezapře v sobě inspiraci dílem Henryho Moora, které nalezlo mezi československými sochaři široký ohlas,“ řekl ČTK Jindřich Gubiš ze Spolku za estetiku veřejného prostoru, který byl iniciátorem přesunu.

Podobných téměř zapomenutých děl je v Liberci řada. „Jsme si toho vědomi, proto jsme předali městu soupis všech výtvarných realizací, který jsme vytvořili za poslední čtyři roky,“ doplnil Gubiš. Už by se tak podle něj neměl opakovat případ betonového bludiště ze zahrady Mateřské školy Hvězdička na sídlišti Gagarinova, které nechalo město zlikvidovat. Nevědělo se totiž, že jde o umělecké dílo Ilji Bílka z 80. let 20. století. Podobně před lety zmizel památník k poctě architekta Adolfa Loose od liberecké univerzity. V současné době se ale pracuje na jeho obnově.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované