Hlavní obsah

Sonda New Horizons prolétla kolem velmi vzdálené planetky Ultima Thule

Sonda New Horizons úspěšně proletěla kolem planetky Ultima Thule.Video: Reuters, NASA

 

Reklama

1. 1. 2019 19:36

Sonda New Horizons přestála průlet kolem vzdálené planetky Ultima Thule. Po několikahodinovém čekání ukončily napětí pracovníků NASA signály, které aparát vyslal.

Článek

Planetka Ultima Thule je nejvzdálenější objekt sluneční soustavy, k němuž se sonda vyslaná ze Země dostala. Od planety Země je vzdálená 6,6 miliardy kilometru.

Sonda je podle Národního úřadu pro letectví a vesmír v dobrém stavu. New Horizons bude v příštích měsících posílat fotografie planetky a výsledky dalších pozorování. První snímky by NASA mohla zveřejnit už ve středu, uvedla britská zpravodajská stanice BBC. Ve středu má vesmírná agentura ohlásit také vědecké poznatky o Ultima Thule.

Zástupci NASA sledovali průlet s napětím, protože hrozilo, že sonda narazí do kousků ledu nebo kamení. Při její rychlosti více než 50 tisíc kilometrů za hodinu by se mohly přístroje poškodit už při srážce s částicemi o velikosti zrnka rýže.

Vědci si dosud nejsou jisti, jak Ultima Thule nacházející se v tmavém koutě vesmíru známém jako Kuiperův pás vlastně vypadá – zda je kulatého či podlouhlého tvaru, zda jde o jeden objekt či shluk vícero těles.

Objevena byla v roce 2014 pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu a odhaduje se, že má v průměru 20 až 30 kilometrů. Vědci se ji rozhodli prozkoumat poté, co sonda New Horizons vypuštěná v roce 2006 dokončila o devět let později svou primární misi k Plutu, odkud poslala dosud nejpodrobnější snímky této trpasličí planety.

Reklama

Související témata:

Doporučované