Hlavní obsah

Soud popsal, proč se Roman Janoušek nemůže vrátit do vězení

Foto: Seznam Zprávy

Roman Janoušek se svými přáteli na horách.

Reklama

11. 5. 13:07

Za dopravní nehodu na 4,5 roku odsouzený Roman Janoušek má dlouhodobě přerušený trest. Z nového dokumentu vyplývá, proč mu soud dobu přerušil o další dva roky.

Článek

Brněnská soudkyně Jaroslava Bartošová měla při rozhodování, zda se odsouzený podnikatel Roman Janoušek vrátí do vězení, jednoznačný názor.

Podle dokumentů a lékařských zpráv, které Janoušek soudu předložil, by mu jeho návrat za mříže s vysokou mírou pravděpodobnosti zhoršil jeho už tak závažný zdravotní stav. A nebo by – jak napsala soudkyně – došlo k ohrožení jeho života.

„Soud proto žádosti odsouzeného v plném rozsahu vyhověl, když z důvodu procesní ekonomie stanovil lhůtu dalšího přerušení výkonu trestu odnětí svobody na dva roky,“ uvedla Bartošová v rozhodnutí, které mají nyní Seznam Zprávy k dispozici.

Tento nový dokument popisuje, jaké okolnosti vedly soudkyni k tomu, že Janouškovi trest znovu přerušila. Tento lobbista a podnikatel byl odsouzen za vážnou dopravní nehodu na 4,5 roku ve vězení. Odpykal si zatím zhruba čtvrtinu a jak je známo, má trest dlouhodobě přerušený.

V minulých měsících se přitom objevily vážné pochybnosti o tom, zda je lobbistův zdravotní stav skutečně tak závažný, že by si Janoušek ve vězení nemohl trest odpykat.

Janouška totiž policisté předloni v létě zastihli při letní cyklistice v okolí Prahy a Seznam Zprávy zveřejnily před několika týdny fotografie odsouzeného lobbisty a jeho přátel při sáňkování na dovolené v Alpách.

Soudkyně Bartošová vycházela z nových dokumentů, které jí Janoušek předložil. Mimo jiné jeden z nich sepsali letos v březnu lékaři z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Vyplývá z nich, že se během posledního roku opakovaně podrobil specializované lékařské péči. Ale jeho stav se podle lékařů nejenže nezlepšil, ale došlo podle nich dokonce ke zhoršení.

Podle lékařů Janoušek také potřebuje nepřetržitou asistenci. Venku by měl nosit helmu. A další lékařská zpráva také zmiňuje, že po jednom ze záchvatů utrpěl loni v prosinci zlomeninu, kterou nebylo možné právě kvůli jeho zdravotnímu stavu operovat. Problém podle nich rovněž je, kdyby se Janoušek ve vězení nakazil onemocněním covid-19.

„Ošetřující lékař uzavřel, že z neurologického-epileptologického hlediska považuje, s přihlédnutím k současnému zdravotnímu stavu a očekávanému následnému vývoji nemoci odsouzeného, nástup do výkonu trestu za extrémně rizikový s přímým ohrožením života pacienta,“ citoval soud jednu z přiložených lékařských zpráv.

Vězeňská služba uvedla, že je připravena Janouškovi ve spolupráci s dalším zdravotnickým zařízením odpovídající péči zajistit. Odsouzeného osobně pracovníci Vězeňské služby neviděli, také oni měli jen Janouškovy zprávy, a tak doporučili soudu, aby zdravotní stav odsouzeného prověřil ještě někdo další.

Jenže soudkyně se nakonec, jak bylo zmíněno, přiklonila na stranu Janouška. Jeho žádosti vyhověla.

Jenže poté, co mu soudkyně přerušila trest o další dva roky, proti verdiktu podal státní zástupce stížnost. Případ tak nyní bude řešit Vrchní soud v Olomouci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované