Hlavní obsah

Soud zrušil opatření v případu dívky, kterou matka nechce očkovat proti tetanu

Foto: Getty Images

Ilustrační fotografie.

Reklama

17. 12. 2020 12:12

Českokrumlovský soud zrušil předběžné opatření, podle něhož musí desetiletá dívka podstoupit vyšetření v nemocnici. Upozornila na to Česká televize.

Článek

Dívku, kterou zhruba před měsícem zranil kůň, odmítla matka po ošetření naočkovat proti tetanu. O rozhodnutí soudu dnes ČTK řekla advokátka matky a právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. O zrušení předběžného opatření, které soud koncem listopadu nařídil, požádala rodina.

Candigliota dodala, že případ neskončil. Soud před týdnem zahájil řízení o preventivních, výchovných a sankčních opatřeních, v němž se bude zabývat péčí rodičů o dívku.

„Pokud se tímto řízením soud snaží vynutit si očkování nezletilé proti tetanu jako preventivní zákrok do budoucna, jde o zcela zbytečné řízení, protože vynucovat očkování proti svědomí rodiče a proti vůli samotného dítěte, které je již schopno se s ohledem na svůj věk vyjádřit, nelze. Vedení tohoto řízení tedy nelze vnímat jinak než jako šikanu vůči matce, která si dovolila nerespektovat předběžné opatření soudu, protože v případě ostatních desetitisíců rodičů neočkovaných dětí žádné takové řízení zahajováno není,“ řekla advokátka.

Mluvčí českokrumlovského soudu Jan Montag uvedl, že preventivní, výchovná a sankční opatření soud automaticky nařizuje s předběžným opatřením. „Jde o to, aby se zjistilo, zda nedošlo k zanedbání péče. Nejedná se tedy o žádnou šikanu, je to běžný proces,“ řekl ČTK Montag.

Kůň způsobil děvčeti tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla.

Candigliota před několika dny podala kvůli případu stížnost k Ústavnímu soudu. Dívka minulý týden absolvovala vyšetření u dětského lékaře. Podle matky prokázalo, že dcera nemá žádné zdravotní problémy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované