Hlavní obsah

Soud zrušil povinnost, která má pomoci při trasování lidí s covid-19

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Návratový formulář po cestách do zahraničí vyžaduje Ministerstvo zdravotnictví špatně, rozhodl soud. (Ilustrační foto)

Reklama

20. 10. 18:30
aktualizováno • 20. 10. 19:09

K 27. říjnu zrušil městský soud povinnost vyplňovat při návratu ze zahraničí příjezdový formulář. Ministerstvo má ještě čas nařízení přepracovat.

Článek

Pražský městský soud zrušil část z jednoho nařízení proti šíření covid-19.

Rozhodl, že vyplňováním příjezdového formuláře po návratu ze zahraničí dochází mimo jiné k porušení jednoho z článků listiny základních lidských práv a svobod.

A také proto řekl, že se část tohoto opatření, které se týká povinnosti tento dokument vyplňovat, k 27. říjnu ruší. Ministerstvu tak dal soudce Aleš Sabol čas, aby nařízení přepracovalo.

Příjezdový formulář mají vyplňovat všichni starší šesti let. Napsat v něm mají všechny země, které v uplynulých 14 dnech navštívili. Vyplnit mají také své osobní údaje.

Ministerstvo zdravotnictví ve vyjádření pro městský soud mimo jiné uvedlo, že díky tomuto příjezdovému formuláři je možné lépe trasovat další lidi, u jejichž kontaktů by se prokázalo onemocnění covid-19.

Podle resortu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za hnutí ANO) je to také zároveň nejjednodušší způsob, jak předat oznámení krajské hygienické stanici.

Jenže právě soudce Sabol upozornil ve svém rozhodnutí také na komplikace u lidí, kteří nemají přístup k internetu nebo nemají e-mail. Přitom podle listiny základních lidských práv a svobod má každý občan právo vstoupit na území České republiky.

„Do tohoto práva je zcela zjevně a bez dostatečného zdůvodnění odpůrcem (Ministerstvem zdravotnictví) zasahováno stanovením administrativních podmínek jeho legálního výkonu,“ uvedl soudce Sabol.

„Je tomu tak už samotným uložením povinnosti předložit příjezdový formulář při příjezdu z jakékoliv cizí země, což se ovšem děje bez ohledu na epidemickou situaci v takové konkrétní zemi,“ doplnil Sabol.

Přitom ti, kteří tento formulář nevyplní, se mohou dopustit přestupku. A hrozí jim tak postih.

Pražský městský soud ve svém rozhodnutí také uvedl, že stejné podmínky jsou v této souvislosti kladeny na ty, kteří jsou i nejsou očkování proti koronaviru.

Navíc soudce Sabol uvedl, že Česká republika využívá takzvaný cestovatelský semafor. Ten upozorňuje na to, kde je riziko výskytu nemoci covid-19 vysoké a kde ne. Zeleně jsou označeny ty země, kde je riziko nízké.

„Příjezdový formulář je nutné vyplnit i při příjezdu z těchto ‚zelených‘ zemí,“ konstatoval soudce Sabol s tím, že ministerstvo tak nevysvětlilo, proč je podle něho nutné tento dokument vyplnit bez ohledu na rizikovost země, z níž přicházejí.

Zatím není jasné, zda bude ministerstvo na toto rozhodnutí nějak reagovat. „Rozsudek soudu zatím nebyl Ministerstvu zdravotnictví doručený. Dokud se s ním neseznámíme, nebudeme sdělovat jakékoliv komentáře,“ uvedl Kryštof Berka z jeho tiskového oddělení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované