Hlavní obsah

Sovětská verze moderních dějin? Zpráva BIS neodpovídá realitě, říká učitelka dějepisu

Sovětská verze moderních dějin? Zpráva BIS neodpovídá realitě, říká učitelka dějepisu Alena Horáčková v rozhovoru pro Seznam. (Video: Šárka Kabátová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

15. 1. 2019 11:00

Sovětská verze moderních dějin je podle zprávy BIS problémem pro současné vzdělávání. Ostrá kritika ve výroční zprávě mířila na školy zejména kvůli výuce dějepisu a literatury. Pedagogové ale nejsou se zněním zprávy BIS spokojeni. Mají za to, že je pasáž o výuce dějin příliš obecná a kazí pověst učitelů. Podle pedagožky Aleny Horáčkové z pražského Gymnázia Arabská by bylo lepší uvést konkrétní případy.

Článek

V poznámce pod čarou v dokumentu BIS doslova stojí: „Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil. Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, respektive literatury (národní obrození).“

Ve výroční zprávě BIS také píše, že „trvající vliv sovětské propagandy a fakt, že Rusové ovládají moderní dějiny“ údajně tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu. Tedy i hybridní strategie.

Ministr školství Robert Plaga kvůli dokumentu jednal se šéfem BIS o změně výuky moderní historie. A závěr z debaty je jasný. Šéf resortu si je vědom, že je potřeba zajistit vyváženou výuku.

„Schůzka s ředitelem BIS jenom potvrdila, že v této době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy potřeba věnovat pozornost vytvoření dostatečného prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin. Měl by to být také jeden z cílů revize rámcově vzdělávacích programů,” uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Jak vidí situaci pedagožka Alena Horáčková z pražského Gymnázia Arabská? Podívejte se v úvodním videu.

Výuce dějepisu ve školách jsme se věnovali také v pořadu Sněmovní 4, podívat se můžete níže.

„Rok 1918? Začala druhá světová?“ Středoškoláci neznají české moderní dějiny, moc času tráví trilobity a neandertálci. (Video: Václav Dolejší, Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované