Hlavní obsah

Spojené státy mají údajně v plánu opustit Radu OSN pro lidská práva

Podle diplomatů je rozhodnutí již na spadnutí a řeší se spíš otázka „kdy” a nikoli „jestli”. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

16. 6. 2018 12:05

Spojené státy se údajně chystají ukončit členství v Radě OSN pro lidská práva, tvrdí podle agentury AP diplomaté.

Článek

Podle Washingtonu je Rada OSN pro lidská práva zaujatá proti Izraeli. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenovaného západního a amerického diplomata.

Americké ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že žádné rozhodnutí o odchodu z Rady OSN zatím nebylo učiněno. Podle diplomatů je ale toto rozhodnutí již na spadnutí a řeší se spíš otázka „kdy” a nikoli „jestli”.

Američané by mohli svůj odchod z Rady oznámit již příští týden v úterý. Už loni americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová několikrát prohlásila, že Spojené státy jsou připraveny tento orgán opustit.

Ve dvanáctileté historii Rady OSN pro lidská práva zatím žádná členská země orgán neopustila dobrovolně. Před sedmi lety, během takzvaného arabského jara, byla jedna ze zemí - Libye - se souhlasem Valného shromáždění OSN z Rady vyloučena.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené